Ostravská zoo byla oceněna za odchov vzácné ryby z Thajska

foto Ostravská zoologická zahrada získala v soutěži Bílý slon ocenění za odchov vzácné ryby z Thajska - razbory menamské, která je chována pouze ve dvou zahradách světa. Kromě Ostravy ještě v polské Vratislavi. V soutěži jsou oceňovány mimořádné chovatelské úspěchy a vybudování zajímavých expozic v českých a slovenských zoo.

Ostrava - Ostravská zoologická zahrada získala v soutěži Bílý slon ocenění za odchov vzácné rybky z Thajska - razbory menamské (Trigonostigma somphongsi), která je chována pouze ve dvou zahradách světa. Kromě Ostravy ještě v polské Vratislavi, řekla dnes ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. V soutěži jsou oceňovány mimořádné chovatelské úspěchy a vybudování zajímavých expozic v českých a slovenských zoo.

Ostravská zoologická zahrada získala v soutěži Bílý slon ocenění za odchov vzácné ryby z Thajska - razbory menamské, která je chována pouze ve dvou zahradách světa. Kromě Ostravy ještě v polské Vratislavi. V soutěži jsou oceňovány mimořádné chovatelské úspěchy a vybudování zajímavých expozic v českých a slovenských zoo."Razbora menamská je drobná kaprovitá rybka, která se vyskytuje pouze v Thajsku a patří ke kriticky ohroženým druhům. Dorůstá do velikosti 2,5 až tří centimetrů, přičemž sameček je menší než samice. Má štíhlejší tělo a oproti samici je i barevnější. Vědecky popsána byla teprve v roce 1958. Následujících 20 let byla dokonce považována za vyhubenou," podotkla Nováková.

Doplnila, že v jejich domovině jsou pro ryby velkým problémem přehrady, které regulují tok řek, a brání tak cyklickým záplavám, které v minulosti bývaly impulsem ke tření. "Způsob tření této ryby je velmi zajímavý. Pár připravený ke tření vyhledá převislý list vodní rostliny, obě ryby jsou při tom přitisknuty boky k sobě v poloze bříšky nahoru. Samička naklade jikru na spodní stranu listu, kterou sameček hned oplodní. Sameček má přitom přehozenu svou ocasní ploutev přes násadec ocasní ploutve samice," vysvětlil vedoucí zoolog Jiří Novák.

Do chovů v Evropě se ryba dostala až v roce 2006. Velmi omezené množství bylo dovezeno z přírody také v letech 2015 a 2016.

"Z těchto importů pocházejí také ostravské razbory. První mláďata se v akvaristickém zázemí narodila 1. července 2016. Z nich se podařilo odchovat pět jedinců. Podmínky, které jsme připravili, rybám evidentně svědčí, protože od té doby se podařilo odchovat desítky dalších mláďat. Můžeme tak vytvořit záložní populaci pro případ, kdyby byl tento druh v přírodě úplně vyhuben," popsal ošetřovatel Ondřej Hruška.

Návštěvníci mají možnost vidět rybku ve velkém akváriu při vstupu do restaurace Saola. Zoo za odchov ryby získala v soutěži Bílý slon druhé místo v kategorii Ostatní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-2°C

Dnes je sobota 17. března 2018

Očekáváme v 19:00 -3°C

Celá předpověď