Oslav 28. října na Hradě se nezúčastní předseda Akademie věd

foto Ilustrační foto - Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš převzal 10. května v Praze cenu pražské pobočky Společnosti pro vědu a umění.

Praha - Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš nepůjde na oslavy svátku 28. října, které se uskuteční při předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Omluvil se už v předchozích dvou letech. Drahoš dnes ČTK řekl, že ho k tomu vedou osobní důvody. Omluvil se dřív, než vypukla kauza s vyznamenáním Jiřího Bradyho. Na Hrad nechce jít kvůli tomu, že většina rektorů veřejných vysokých škol se stejně jako loni ceremoniálu nezúčastní.

"Musím se přiznat, že kdybych uvažoval o tom, zda půjdu, a pozoruju tu situaci, tak bych se omluvil také i teď. Ale omluvil jsem se už dříve. V minulosti k tomu přispíval vztah pana prezidenta k akademické sféře, přece jen se cítím být její součástí," řekl ČTK Drahoš. Vedení Akademie věd položí v den státního svátku dopoledne kytici k pomníku T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.

I loni rektoři většiny vysokých škol odmítli přijít večer na ceremoniál předávání státních vyznamenání. Reagovali tak na to, že Hrad na slavnost nepozval dva z nich, kteří měli s prezidentem Zemanem v minulosti spory.

Lidové noviny v polovině října napsaly, že Drahoš zkusí v roce 2018 boj o úřad prezidenta republiky. Úspěšnému vědci totiž skončí na jaře druhý mandát ve vedení elitní instituce. Drahoš k tomu dnes ČTK řekl, že do 23. března příštího roku je jeho hlavním úkolem předat Akademii věd své nástupkyni nebo nástupci v co nejlepší kondici. "Nemůžu k tomu v této chvíli nic říci," uvedl.

Kvůli aféře kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho nepůjdou na Hrad mimo jiné zákonodárci KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) počítá s tím, že se on i většina představitelů sociální demokracie oslav 28. října na Pražském hradě zúčastní. Hnutí ANO doporučilo poslancům na Hrad jít, ČSSD nechala rozhodnutí na jednotlivých politicích. Neúčast už dříve avizovali ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a ministryně práce Michaela Marksová.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že mu prezident Zeman řekl, že jeho příbuzného Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Herman se s dalajlamou setkal, Brady se na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi ke spolupodpisu neobjevil. Hrad však tuto spojitost odmítá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je sobota 21. října 2017

Očekáváme v 3:00 12°C

Celá předpověď