Orbán kritizoval Merkelovou a Schulze za komentáře k řízení s EK

foto Ilustrační foto - Maďarský premiér Viktor Orbán

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán se ohradil proti komentářům německé konzervativní kancléřky Angely Merkelového a jejího sociálnědemokratického volebního vyzývatele Martina Schulze, kteří shodně uvítali řízení, které Evropské komise kvůli nedodržování kvót pro přijímání běženců zahájila s Budapeští, Varšavou a také Prahou. Orbán dnes německé politiky vyzval, aby Maďary nepoučovali, jak se chovat, napsala agentury DPA.

"Nevzpomínám si, že bychom my Maďaři někdy Němcům chtěli říkat, co mají dělat," řekl Orbán. "Místo toho jsme jim prokazovali respekt. Prosíme tedy německé politiky, aby nás nechali na pokoji, neboť nechceme zasahovat do německé volební kampaně," dodal.

Merkelová ve čtvrtek prohlásila, že s řízením EK vůči Česku, Polsku a Maďarsku nemá problém, neboť komise dělá to, co musí. Schulz, který se v zářijových parlamentních volbách uchází o post německého kancléře, již dříve vyslovil pro možnost krácení evropských fondů pro ty země, které nejsou v řešení migrační krize solidární s ostatními unijními členy.

Právní kroky, které se komise tento týden rozhodla proti Česku, Polsku a Maďarsku zahájit, mohou vyústit až v pokutu.

Česká republika odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů. Žádné další už podle vyjádření ministra vnitra Milana Chovance nepřijme. Chovanec to zdůvodnil mimo jiné zhoršenou bezpečnostní situací.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 22. května 2018

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď