Oratorium Stabat Mater otevřelo festival Dvořákova Praha

foto Oratoriem Stabat Mater Antonína Dvořáka začal 7. září v pražském Rudolfinu desátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Zleva jsou dirigent Emmanuel Villaume a sólisté Richard Samek a René Pape.

Praha - Vznešené tóny oratoria Antonína Dvořáka Stabat Mater ve zcela vyprodaném Rudolfinu zahájily 10. ročník festivalu Dvořákova Praha. Publikum aplaudovalo kvartetu sólistů, který tvořili lotyšská sopranistka Kristine Opolaisová, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, německý basista René Pape a český tenorista Richard Samek. Tuzemský zpěvák na poslední chvíli nahradil polského pěvce Piotra Beczalu, který nevystoupil ze zdravotních důvodů.

"Richard Samek byl pro nás první volbou, a to zejména díky koncertní i nahrávací spolupráci s panem dirigentem Bělohlávkem a BBC Symphony Orchestra a zkušenostem s Dvořákovými oratorii, která provedl v Londýně, Římě i pražském Rudolfinu. Navíc se Samkův tenor s hlasy ostatních sólistů dobře pojí," uvedl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Samka vedení Dvořákovy Prahy uvolnilo ze zkoušek v opeře v Essenu, kde se připravuje na inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty.

Pěvce doprovodil orchestr PKF - Prague Philharmonia pod vedením svého šéfdirigenta Emmanuela Villaumeho a Český filharmonický sbor Brno. Text Stabat Mater je báseň františkánského mnicha Jacoponea da Todi ze 13. století, která líčí utrpení matky Kristovy, stojící pod křížem, na němž umírá její syn.

Oratoriem Stabat Mater Antonína Dvořáka začal 7. září v pražském Rudolfinu desátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Festival pokračuje 8. září koncertem Londýnského filharmonického orchestru s šéfdirigentem Vladimirem Jurowským. Posluchači se dále mohou těšit na Vídeňské symfoniky a Essenské filharmoniky s Tomášem Netopilem nebo Gustav Mahler Jugendorchester pod vedením Ingo Metzmachera a s francouzským klavíristou Jean-Yvesem Thibaudetem. Na Dni D zahrají mladí čeští umělci stojící na začátku úspěšné mezinárodní kariéry.

Hlavním festivalovým centrem bude do 23. září tradičně Rudolfinum. Koncerty komorní řady se uskuteční kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Vedle známých i méně hraných děl Dvořáka, od jehož narození uplyne 8. září 176 let, zazní také hudba dalších autorů.

Dvořákova Praha uctí památku skladatelova vnuka Antonína Dvořáka III. a dirigenta Jiřího Bělohlávka. Antonín Dvořák III. zemřel letos 29. května. Pořadatelé vzpomenou jeho památku 14. září koncertem Requiem. Vzpomínkou na šéfdirigenta České filharmonie (ČF) Bělohlávka, jenž zemřel o dva dny později, bude koncert ČF 20. září.

Komorní řada nese v letošním roce rukopis kurátora, kterým je hornista a dirigent Radek Baborák. Kompletní program je k dispozici na www.dvorakovapraha.cz.

Pořadatelé festivalu již oznámili, že letošní Cenu Antonína Dvořáka, související s jejich akcí, získá klavírní virtuos Ivan Klánský. Mezinárodně respektovaný interpret Chopina, Bacha, Beethovena, stejně jako Smetany, Dvořáka či Janáčka cenu převezme 18. září na půdě ministerstva kultury z rukou ministra Daniela Hermana (KDU-ČSL) a mecenáše Karla Komárka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď