OPCW nepochybuje, že v Sýrii byl použit sarin či podobná látka

foto Odborníci ze Světové zdravotnické organizace v nemocnici v turecké Adaně, kde byly prováděny pitvy obětí chemického útoku, který v úterý v Chán Šajchúnu zabil až 100 lidí.

Haag - Při nedávném útoku v Sýrii byl jednoznačně použit sarin nebo jemu podobná chemická látka. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která útok ze 4. dubna vyšetřuje. V její pravomoci ale není určit viníka incidentu. Jde o útok na město Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlib, kde zemřelo více než 80 lidí.

V Haagu dnes jednal výkonný výbor OPCW a generální ředitel této organizace Ahmet Üzümcü přítomné seznámil s výsledkem dosavadního vyšetřování. Odborníci OPCW odjeli minulý týden do Turecka, kde zjišťují fakta o útoku. Několik obětí a zraněných bylo ze Sýrie převezeno právě do Turecka.

Üzümcü řekl, že ve dvou laboratořích byly prověřeny biologické vzorky odebrané při pitvě z těl tří obětí. Vzorky z těl sedmi zraněných, kteří jsou v nemocnici, byly prověřeny na dalších dvou pracovištích pověřených OPCW. Všechny výsledky svědčí o tom, že tito lidé byli vystaveni sarinu či podobné látce. Sarin je smrtící nervový plyn, jehož výroba je zakázána od roku 1993.

"I když detailní analýza laboratorního vyšetřování bude ještě následovat, výsledky, které máme už teď k dispozici, jsou nevyvratitelné," řekl Üzümcü.

Odborníci, kteří jsou na místě, pokračují v práci a jsou připraveni odjet do Chán Šajchúnu, jestliže to bezpečnostní situace dovolí.

Západ z útoku viní syrský vládnoucí režim. Ten ale tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Rusko stojí i v tomto případě na straně Damašku a minulý týden vetovalo v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která požadovala přísné vyšetření. O útoku má rada znovu jednat ve čtvrtek.

Spojené státy o vině syrského režimu od počátku nepochybovaly a 7. dubna v odvetě zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu v Homsu.

Izraelská vojenská rozvědka se podle agentury AP domnívá, že režim syrského prezidenta Bašára Asada vlastní až tři tuny chemických zbraní. Kloní se i k názoru, že za útokem v Idlibu je Asadova armáda. Podle rozvědky dali k útoku v Chán Šajchúnu rozkaz velitelé armády, ale těžko bez Asadova vědomí.

Asadův režim byl z chemického útoku obviněn i v roce 2013 a aby se tehdy vyhnul chystané americké vojenské odvetě, nechal vyvézt a zničit svůj chemický arzenál. Zničena byla také infrastruktura, která se používá k výrobě těchto zbraní.

Nejmenovaný izraelský zdroj listu The Jerusalem Post se domnívá, že útok na Chán Šajchún je výrazem Asadových problémů. Má sice podporu Ruska a Íránu, ale plně kontroluje pouze západní část Sýrie a není schopen získat pod kontrolu celé území. Tento zdroj také nepředpokládá, že se syrský konflikt podaří v nejbližší době vyřešit politickou cestou. "Sýrie, jak jsme ji znali, je pryč a už nikdy se nevrátí," řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-2°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď