Olomoučtí kriminalisté našli ukradenou vzácnou bankovku z muzea

foto Historik Filip Hradil z Vlastivědného muzea Olomouc ukazuje na tiskové konferenci 21. března v Olomouci pětitisícikorunu z roku 1919, kterou zajistili olomoučtí policisté. Vzácná československá bankovka zvaná státovka se objevila minulý týden na jednom z aukčních internetových portálů, její dražba končila na částce téměř dva miliony korun. Jde s největší pravděpodobností o bankovku, která byla před několika lety odcizena z Vlastivědného muzea v Olomouci. V případu dosud nebyl nikdo obviněn. Na snímku je lícová strana bankovky.

Olomouc - Olomoučtí policisté zajistili vzácnou československou bankovku, pětitisícikorunu z roku 1919, takzvanou státovku. Minulý týden se objevila na jednom z aukčních internetových portálů, její dražba končila na částce téměř dva miliony korun. Jde s největší pravděpodobností o bankovku, která byla před několika lety odcizena z Vlastivědného muzea v Olomouci. V případu dosud nebyl nikdo obviněn, řekl novinářům šéf olomoucké policie Jiří Musil. Její cenu odborníci odhadují v řádu až milionů korun.

Historik Filip Hradil z Vlastivědného muzea Olomouc ukazuje na tiskové konferenci 21. března v Olomouci pětitisícikorunu z roku 1919, kterou zajistili olomoučtí policisté. Vzácná československá bankovka zvaná státovka se objevila minulý týden na jednom z aukčních internetových portálů, její dražba končila na částce téměř dva miliony korun. Jde s největší pravděpodobností o bankovku, která byla před několika lety odcizena z Vlastivědného muzea v Olomouci. V případu dosud nebyl nikdo obviněn. Společně s kriminalisty, kteří se zabývají informační kriminalitou, se nám podařilo objasnit odcizení takzvané státovky. Podnět jsme dostali z Vlastivědného muzea, že by se mohlo jednat o jejich bankovku. Byla nabízena na internetovém portálu. Bankovku jsme zajistili. Domníváme se, že je to ona, ale čekáme na znalecký posudek," uvedl Musil.

Vyvolávací cena bankovky byla podle policistů na portálu na 220.000 korunách, dražba končila na částce kolem 1,8 milionu korun. Ve chvíli, kdy se policisté o aukci na portálu dozvěděli, do samotné aukce nezasahovali. "Nevstupovali jsme do toho, skutečně jsme to nechali běžet. Šli jsme po tom pachateli. Ten, kdo to na portálu nabízel, nebyl přímo pachatelem zcizení," uvedl Musil.

V případu podle policistů dosud nebyl nikdo obviněn, podle kriminalistů se na celém případu nepodílel jen jeden člověk. Pachatel, který zřejmě bankovku odcizil, pracoval v době krádeže v okruhu Vlastivědného muzea, doplnil Musil. "Na tom, aby se bankovka mohla dostat do distribuce, se zřejmě podílelo více osob," řekl vedoucí olomouckého územního odboru. I kvůli vyšetřování nechce k podezřelému sdělit bližší informace.

Historik Filip Hradil z Vlastivědného muzea Olomouc ukazuje na tiskové konferenci 21. března v Olomouci pětitisícikorunu z roku 1919, kterou zajistili olomoučtí policisté. Vzácná československá bankovka zvaná státovka se objevila minulý týden na jednom z aukčních internetových portálů, její dražba končila na částce téměř dva miliony korun. Jde s největší pravděpodobností o bankovku, která byla před několika lety odcizena z Vlastivědného muzea v Olomouci. V případu dosud nebyl nikdo obviněn. Na snímku je rubová strana bankovky. Podle Filipa Hradila z Vlastivědného muzea v Olomouci jde o státovku, kterou vydala vláda v roce 1919 s nominální hodnotou 5000 korun. "Je zajímavá tím, že byla v oběhu 20 měsíců, od 7. srpna 1919 do 15. dubna 1921. Právě ta krátká doba oběhu stojí za tím, že mnoho bankovek, které se musely naráz vyměnit a nebyly dlouho v oběhu, je poměrně málo. Dnes evidujeme ve veřejných a soukromých sbírkách asi 36 pravých kusů této státovky," řekl novinářům Hradil.

Tyto bankovky měly podle odborníka málo ochranných prvků a znaků a velice snadno se padělaly. "I u této pětisicíkoruny máme řadu známých padělků, které se hned vyrojily," řekl Hradil. Nejvyšší nominální bankovky byly podle něj vyráběny v zahraničí, tato pětitisícikoruna byla tištěna ve Vídni a autory výtvarného pojetí byli vídeňští umělci. Hodnotu objevené vzácné československé bankovky nedokázal Hradil odhadnout, podle něj záleží i na poptávce na trhu. Podle něj se cena pohybuje v řádu milionů korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je středa 21. února 2018

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď