Olomoucké muzeum představuje dánské Vánoce s Andersenem

foto Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo 1. prosince výstavu inspirovanou dánskými Vánocemi. Tamní vánoční zvyky spojili tvůrci expozice s jednou z nejslavnějších dánských osobností, spisovatelem Hansem Christianem Andersenem. Právě jeho vánoční pohádka Smrček návštěvníky výstavou doprovází. Kromě Andersenových knih lidé spatří i dánské vánoční talíře juleplatter či rekonstrukci tradičního dánského kapustového stromku. Na snímku jsou vánoční talíře (zleva) z roku 1921, 1963 a 1979 z dánské královské továrny na porcelán.

Olomouc - Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo výstavu inspirovanou dánskými Vánocemi. Tamní vánoční zvyky spojili tvůrci expozice s jednou z nejslavnějších dánských osobností, spisovatelem Hansem Christianem Andersenem. Právě jeho vánoční pohádka Smrček návštěvníky výstavou doprovází. Kromě Andersenových knih lidé spatří i dánské vánoční talíře juleplatter či rekonstrukci tradičního dánského kapustového stromku, řekli dnes novinářům zástupci muzea.

Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo 1. prosince výstavu inspirovanou dánskými Vánocemi. Tamní vánoční zvyky spojili tvůrci expozice s jednou z nejslavnějších dánských osobností, spisovatelem Hansem Christianem Andersenem. Právě jeho vánoční pohádka Smrček návštěvníky výstavou doprovází. Kromě Andersenových knih lidé spatří i dánské vánoční talíře juleplatter či rekonstrukci tradičního dánského kapustového stromku. Na snímku vlevo je velvyslanec Dánského království Christian Hoppe.Muzeum se expozicí vrací k tradici výstav věnovaných Vánocům a navazuje na dlouholetou spolupráci s Dánskem. Výstava vznikla za přispění bývalého českého velvyslance v Dánsku Zdeňka Lyčky a pod záštitou dánského velvyslance v Česku Christiana Hoppeho. "Je to již třetí výstava, která nám přibližuje tradice této severské země, avšak první s vánoční tematikou," uvedl ředitel muzea Břetislav Holásek.

Podle kurátorky výstavy Veroniky Hrbáčkové je ústřední postavou expozice jeden z největších světových pohádkářů Hans Christian Andersen, jehož pohádkami je výstava zároveň inspirována. "Na výstavě se zaměřujeme na Andersenův život, ale i na jeho knihy. Představujeme průřez jeho tvorbou, nejstarší kniha pochází z poloviny 19. století. Vystaveny jsou však také knihy ze současnosti, příkladem jsou komiksy inspirované jeho tvorbou. Chtěli jsme také dokumentovat, jak důležité jsou samotné překlady jeho knih," uvedla Hrbáčková.

Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo 1. prosince výstavu inspirovanou dánskými Vánocemi. Tamní vánoční zvyky spojili tvůrci expozice s jednou z nejslavnějších dánských osobností, spisovatelem Hansem Christianem Andersenem. Právě jeho vánoční pohádka Smrček návštěvníky výstavou doprovází. Kromě Andersenových knih lidé spatří i dánské vánoční talíře juleplatter či rekonstrukci tradičního dánského kapustového stromku.Výstavu zpestřuje mluveným slovem jedna z jeho vánočních pohádek, Smrček, kterou nahrál herec Moravského divadla v Olomouci Petr Kubes. Návštěvníci se zároveň dozvědí zajímavosti o dánských vánočních zvycích. Nechybějí například vánoční talíře juleplatter, které se v Dánsku vyrábějí od roku 1908, dánské adventní kalendáře, skřítci nisse, vánoční pohlednice či současné kolekce vánočních ozdob, které české firmy vyvážejí do Skandinávie. K vidění je i rekonstrukce kapustového stromku, jímž Dánové nahrazovali nedostatek smrčků.

Vlastivědné muzeum hodlá vánoční zvyky v zahraničí představovat návštěvníkům i v příštích letech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

13°C

Dnes je pondělí 23. října 2017

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď