Odvolací soud částečně uvolnil Trumpův protiimigrační dekret

foto Americký prezident Donald Trump

San Francisco (USA) - Kalifornský odvolací soud dnes částečně uvolnil blokádu, kterou soud nižší instance uvalil na rozhodnutí Bílého domu znemožnit vstup do USA občanům několika většinou muslimských států. Část protipřistěhovaleckého dekretu Donalda Trumpa tak vstupuje v platnost, byť rozhodnutí odvolacího soudu je předběžné. Definitivní verdikt by mohl padnout v prosinci.

Trump letos v září vydal takzvané exekutivní nařízení, jímž zakázal vydávání víz občanům osmi států - Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Severní Koreje a Venezuely. Prezidentské nařízení ale narazilo na tvrdou kritiku, která v několika případech přerostla v soudní žaloby. Trumpův dekret pak zablokovaly federální soudy na Havaji, v Marylandu a ve státě Washington.

Podle názoru federálních soudců je Trumpovo rozhodnutí protiústavní, protože prezident prý neprokázal, že by národní bezpečnost bez tohoto zákazu nebylo možné zajistit. Verdikt o zablokování, který padl nejprve na Havaji v polovině října, nabyl okamžité platnosti na celém území USA. Migrace z KLDR a Venezuely se ale netýkal, protože platnost této části Trumpova příkazu soudy nezpochybnily.

Bílý dům reagoval odvoláním, o němž dnes jako první rozhodl odvolací soud v San Francisku. Vydal předběžné opatření, jímž Trumpovo rozhodnutí částečně vstoupilo v platnost. Do USA tak nyní nebudou vpuštěni přistěhovalci z Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska a Sýrie, pokud nemají "vazbu" na Spojené státy. Takovou vazbou mohou být úředně zdokumentované rodinné vztahy či součinnost s některou americkou institucí, například vzdělávacího charakteru.

Řádné odvolací líčení nařídil podle agentury Reuters kalifornský soud na 6. prosince, kdy chce vyslechnout argumenty obou stran. O dva dny později bude o zablokování Trumpova dekretu soudem v Marylandu rozhodovat odvolací soud ve státě Virginia.

Trump své exekutivní nařízení vydal 24. září. Šlo už o jeho třetí verzi, když předešlé dvě rovněž narazily na nesouhlasné stanovisko amerických soudů. Bílý dům se nakonec rozhodl znění dekretu přepracovat tak, aby odvrátil výhrady právníků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 19. srpna 2018

Očekáváme v 17:00 31°C

Celá předpověď