ODS: Zaorálek postupoval proti Sněmovně v případě rezoluce UNESCO

foto Ilustrační foto - Ministr zahraničí a poslanec za ČSSD Lubomír Zaorálek hovoří na schůzi Poslanecké sněmovny, která začala 6. září dopoledne v Praze jednat o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Policie chce oba obvinit z dotačního podvodu v souvislosti se stavbou farmy Čapí hnízdo.

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) podle opoziční ODS postupoval proti výzvě Sněmovny, která odmítla protiizraelskou rezoluci Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Občanským demokratům se ale tuto záležitost dnes nepovedlo zařadit na jednání dolní komory. Zaorálek na schůzi chyběl a přítomní členové vlády včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na výtky ODS nereagovali.

Vláda měla podle návrhu Jany Černochové (ODS) sdělit Sněmovně, jak zareagovala na její květnovou výzvu, jaké kroky učinila proti politizaci UNESCO a jak zareagovala na nótu palestinského velvyslanectví v Praze, aby se od výzvy Sněmovny distancovala. Dolní komora se postavila proti rezoluci UNESCO, která popírala izraelskou svrchovanost nad Jeruzalémem, a doporučila vládě zastavit platby této organizaci v případě její další politizace.

Poslankyně svůj návrh zdůvodnila tím, že Zaorálek písemně vybídl Sněmovnu k tomu, aby byla uvážlivější, protože některé její kroky nejsou zcela v souladu s uplatňovanou zahraniční politikou vlády. Ministr podle Černochové podlehl palestinské nótě, podle níž se postoj Sněmovny nezakládá na historických faktech a mohl by vytvářet iluzi, že ČR podporuje "okupaci a etnické čistky praktikované Izraelem".

"Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek hodil přes palubu našeho největšího a historického spojence na Blízkém východě Izrael, když se zalekl palestinské pozice a pokáral Sněmovnu," prohlásila poslankyně. S odkazem na analýzu Parlamentního institutu odmítla ministrovo tvrzení, že by pozastavení příspěvků za členství v UNESCO bylo v rozporu s mezinárodním právem, a tím i s ústavou. Česko by letos mělo zaplatit UNESCO přes 30 milionů korun.

Napadaná rezoluce UNESCO kritizovala Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě a označila je za porušení mezinárodního práva. Izrael tuto část města obsadil za války v roce 1967, později ji připojil k západním čtvrtím a celé město označil za svou nedělitelnou metropoli. Dohody z 90. let počítaly s tím, že východní Jeruzalém bude hlavním městem palestinského státu. Podobná loňská rezoluce k památkám ve východním Jeruzalémě, kterou navrhly arabské země, používala pro místa v jeruzalémském Starém městě pouze arabské názvy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 22. června 2018

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď