ODS má podpisy pro ústavní stížnost k zavření obchodů o svátcích

foto Dvoudenní kongres Občanské demokratické strany (ODS) se konal 18. ledna v Olomouci. Senátor Jaroslav Kubera přednáší svůj nominační projev před volbou místopředsedů.

Praha - Senátoři ODS shromáždili podpisy potřebné pro podání ústavní stížnosti proti zavírání obchodů o některých svátcích. Obchody s prodejní plochou od 200 metrů čtverečních musejí podle nové legislativy zavřít v sedmi svátečních dnech, poprvé bylo pravidlo uplatněno letos 28. října. Ústavní stížnost podepsalo 18 senátorů včetně některých z klubu Starostů a nezávislých (STAN), řekl dnes v Senátu na briefingu ODS místopředseda Senátu Jaroslav Kubera.

"Kdybych pokračoval, tak bych získal 22 (podpisů) napříč politickým spektrem, takže věřím, že ta stížnost bude mít úspěch," uvedl Kubera. ODS ji podá v nejbližší době. Ústavní stížnost podává skupina nejméně 17 senátorů.

Senátor Miloš Vystrčil ČTK řekl, že hlavní cíl zákona je pokrytecký. "Obchody do 200 metrů čtverečních zůstávají otevřené i v ty sváteční dny, kdy by měly mít velké obchody zavřeno. Pokud někdo říká, aby si prodavačky a prodavačky odpočinuli a mohli se věnovat rodině, tak dochází k rozdělení prodavačů a prodavaček na dvě skupiny," uvedl.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 19:00 7°C

Celá předpověď