ODS bude s ANO dál jednat o vzniku koalice v Karlovarském kraji

foto Druhý den voleb do krajských zastupitelstev 8. října, volební štáb ANO v Mariánských Lázních. S novináři hovoří lídryně krajské kandidátky ANO a vítězka voleb Jana Vildumetzová.

Karlovy Vary - ODS bude dál o vytvoření koalice v Karlovarském kraji výhradně jednat s ANO. Rozhodla o tom nedělní regionální rada ODS, řekl dnes ČTK krajský předseda ODS Jiří Vaněček. ANO navrhla koalici s hnutím STAN, ODS, Hnutím za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM) a Piráty. HNHRM a Piráti už podporu tomuto projektu přislíbili. Čeká se ještě na stanovisko hnutí STAN, které bude jednat dnes večer.

"Regionální rada projednávala, zda-li se připojíme k vytvořenému bloku ANO, Pirátů a HNHRM. Odsouhlasili jsme poměrně jednomyslně tuto variantu. Jde o vymezení jednání s jedním blokem. Nyní nás ale čeká jednání o shodě na programových prioritách a dalších věcech," uvedl Vaněček. Jak řekl, nejde tedy o odsouhlasení koalice, ale dalšího jednání o koalici.

Už nyní by navrhovaná koalice měla většinu 23 hlasů ve 45členném zastupitelstvu. ANO má 13 zastupitelů, HNHRM a Piráti po třech, ODS čtyři zastupitele. Kdyby se připojilo i hnutí STAN, které kandidovalo s podporou KDU-ČSL, KOA a TOP 09, přibylo by dalších pět hlasů v zastupitelstvu.

Podle Vaněčka chce jít ODS do jednání s cílem získat co nejvyšší zastoupení v devítičlenné radě. ANO deklarovalo, že chce mít čtyři místa, o zbylých pět se mají rozdělit ostatní koaliční strany. Pokud by do koalice nešlo hnutí STAN, měla by ODS logicky větší šanci mít dva radní.

Jak už dříve řekla lídryně kandidátky ANO Jana Vildumetzová, bylo by věcí dalšího jednání, jestli by koalice zůstala u 23 mandátů. I ty už ale tvoří většinu, byť nejtěsnější.

Krajské volby v Karlovarském kraji vyhrálo ANO. Druhá ČSSD s osmi mandáty a třetí KSČM se šesti mandáty zatím čekají, jak dopadnou jednání vítěze voleb. Mimo jednání o koalici s ANO zůstávají i zástupci koalice SPD + SPO, kteří mají tři mandáty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

21°C

Dnes je neděle 20. srpna 2017

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď