Odpůrci směrnice EU o zbraních protestovali v centru Prahy

foto Kolem 600 lidí protestovalo 15. března na Václavském náměstí v centru Prahy proti směrnici EU, která omezuje legální držitele zbraní. Účastníci se vydali k pražskému sídlu Evropské komise, kam přinesli rakev zaplněnou medailemi ze střeleckých disciplín. Pak se vrátili zpět na Václavské náměstí a někteří z nich se v rakvi fotili.

Praha - Kolem 600 lidí dnes na Václavském náměstí v centru Prahy protestovalo proti směrnici EU, která omezuje legální držitele zbraní. Projevy přítomných kritizovaly postoj europoslanců, a bránily naopak tuzemské zákony. Po projevech se účastníci vydali k pražskému sídlu Evropské komise, kam přinesli například rakev zaplněnou medailemi ze střeleckých disciplín.

Kolem 600 lidí protestovalo 15. března na Václavském náměstí v centru Prahy proti směrnici EU, která omezuje legální držitele zbraní.Odpůrci evropské směrnice zaplnili prostor kolem sochy svatého Václava v horní části náměstí. Většina z nich v rukou držela transparenty, na kterých byly například vzkazy "Směrnice EU nás pohřbívá", "Zastavme radikalismus, zbraně za nic nemůžou" nebo "Pro Evropskou komisi: Přestaňte se chovat jako komunističtí diktátoři". V davu vlálo také několik praporů radikální strany Národní demokracie.

Video: Odpůrci směrnice EU o zbraních protestovali v centru Prahy
15.03.2017, 16:34, zdroj: ČTK/Praha

Akci uspořádal myslivec a bojovník proti směrnici Bohumil Straka, podle něhož není směrnice potřeba. Ve svém projevu zdůraznil, že Česko má v souvislosti se zbraněmi jedny z nejlepších a nejpřísnějších zákonů.

Podle Straky na demonstraci přišlo přes 1000 lidí. Přítomní policisté, které oslovil zpravodaj ČTK, však odhadovali počet účastníků na 500 až 600. Akce se obešla bez incidentů. Pouze na několik minut zastavila dopravu uprostřed Václavského náměstí, ve vedlejších ulicích se tvořily kolony tramvají.

Mezi dalšími řečníky byli poslanci, europoslanci nebo členové mysliveckých spolků. Bývalý ministr spravedlnosti a nynější europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09) například prohlásil, že se musí udělat vše pro to, aby se vláda v souvislosti se směrnicí obrátila na evropský soudní dvůr. Podle něj se prohrála bitva, ale nikoliv válka. Další řečníci například podporovali novelu ústavního zákona, která má umožnit majitelům legálně držených zbraní zasáhnout k zajištění bezpečnosti v Česku. Terčem kritiky často byli představitelé EU.

Účastníci se po proslovech vydali k sídlu zastoupení Evropské komise v nedaleké Jungmannově ulici, kde zazpívali národní hymnu a další písně. Skandovali také různá hesla. Pak se průvod vydal zpět na Václavské náměstí, kde lidé mohli například podepsat petici proti směrnici. Akce se obešla bez incidentů.

Evropský parlament směrnici schválil v úterý. Pro přijetí hlasovala drtivá většina europoslanců, a to 491 z 697 přítomných, 178 bylo proti a 28 se zdrželo. Podporovatelé dokument vyzdvihují jako důležitý prostředek, který pomůže zatlačit teroristy, ale odpůrci oponují, že teroristé využívají hlavně nelegálně držené zbraně.

Ministerstvo obrany chce pracovat na návrhu, který by umožnil střelcům nechat si některé zbraně, jež zapovídá zpřísněná unijní směrnice. Problémem se delší dobu zabývá také ministerstvo vnitra, které pracuje na legislativním řešení i textu žaloby proti směrnici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je středa 17. ledna 2018

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď