Oceněné výzkumy středoškoláků mají úroveň doktorských prací

foto Laureáti 11. ročníku soutěže České hlavičky, která je určena pro nadané žáky a studenty základních a středních škol, se představili 13. listopadu v Brně. Zleva jsou Tereza Kačerová. Kamil Mudruňka, Kateřina Kudličková, Anna Sedláčková, Magdaléna Kadlecová a Jan Blaha.

Brno - Až na úroveň doktorských prací dosahují některé výzkumy středoškoláků oceněné Českou hlavičkou. Letošní laureáti se zaměřili třeba na nebezpečné kvasinky, neprobádané proteiny, ale také na dějiny židovského školství. Ocenění Česká hlavička má zabránit tomu, aby česká věda přicházela o talenty. "Nemůžeme si to dovolit - zase tolik jich nemáme," řekl dnes novinářům za pořadatele Václav Marek.

Za bádání o židovském školství v 18. a 19. století získala ocenění Anna Sedláčková z Lepařova gymnázia v Jičíně. Prozkoumala množství archivních pramenů. Jičínský archiv označuje s nadsázkou za svůj druhý domov.

Tereza Kačerová z Gymnázia Nad Štolou v Praze 7 se věnovala molekulární diagnostice plicních onemocnění. Navrhla biočip pro rychlou a přesnou diagnostiku z vydechovaného vzduchu. Jejím snem je udělat z něj komerčně prodávaný produkt. Cesta ale bude ještě dlouhá, uvědomuje si Kačerová.

Na kvasinky rodu Candida se zaměřil Jan Blaha z Gymnázia a Střední odborné školy Přelouč. Jde o nebezpečné patogeny, které ohrožují především pacienty s oslabenou imunitou. Blahův výzkum se týká látek, které v budoucnu mohou pomoci v boji proti kvasinkám.

Porota ocenila také Kamila Mudruňku k Gymnázia Pardubice za vývoj software CSE-Lab. Program se hodí třeba na měření a analyzování fyzikálních pokusů a porovnání výsledků s teoretickým modelem. "Vždycky mě zajímala matematika a fyzika, chtěl jsem vědět, jak věci fungují, proč to tak je," řekl o sobě Mudruňka.

Tajemné proteiny zaujaly Kateřinu Kudličkovou z Gymnázia Brno-Řečkovice. Proteiny z rodiny RNFT mohou souviset s rozvojem chronické lymfocytární leukémie. Kudličková pracovala se vzorky pacientů Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Výsledky by bylo možné použít pro tvorbu nového prognostického markeru. Na řečkovickém gymnáziu studuje také Magdaléna Kadlecová, která svou oceněnou práci věnovala takzvané nemoci motýlích křídel a jejímu vlivu na život pacientů.

Mnozí dřívější laureáti už profesionálně působí ve výzkumu, řadu angažovaly velké firmy. K úspěšným laureátkám patří třeba Hana Sedláčková. Obdržela prestižní ocenění přezdívané Nobelova cena pro mladé, a to za zkoumání bílkoviny RECQ4, jejíž mutace způsobuje dědičné onemocnění Rothmund-Thomsonův syndrom. Další laureátka Karina Movsesjan v září získala jednu ze tří prvních cen Evropské unie pro mladé vědce za letošní rok.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pondělí 20. srpna 2018

Očekáváme v 15:00 33°C

Celá předpověď