Obcím asi zůstane určitá pravomoc u doplatků na bydlení

foto Ilustrační foto - Zrekonstruovaný objekt se sociálními byty otevřeli 21. března v Doksech na Českolipsku. Přestavba bývalého pivovaru stála 8,6 milionu korun.

Praha - Obcím asi zůstane určitá pravomoc ve vztahu k poskytování státních doplatků na bydlení. Předpokládá to novela o hmotné nouzi, kterou dnes schválila Sněmovna. Předloha, jež nyní zamíří k posouzení senátorům, také sníží doplatky chudším lidem, kteří žijí v ubytovnách.

Projednávání vládní normy se v dolní komoře protahovalo kvůli sporu o navrhované zrušení problematického ustanovení o souhlasu obce s vyplácením doplatků. Souhlas obce v minulosti prosadila opoziční ODS a platí od předloňského jara. V praxi ale působí potíže a mohl by být podle ministerstva práce a sociálních věcí v rozporu s ústavním pořádkem.

Nynější norma sice výslovný souhlas obce zruší, podle návrhu Vladislava Vilímce (ODS) a Jany Pastuchové (ANO) ale zavede jiný nástroj, kterým budou moci obecní úřady poskytování doplatků ovlivňovat. Vilímec prosadil úpravu, podle níž by obecní úředníci mohli opatřením obecné povahy vyhlásit "oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů". Úřad práce by tam pak nemohl vyplácet doplatky novým žadatelům.

Obdobným směrem jde pozměňovací návrh Jany Pastuchové (ANO). Obce by už sice nedávaly k poskytnutí dávky souhlas, ale žadatelům by písemně doporučovaly další postup. Doporučení by mělo být jedním z podkladů, na jejichž základě úřad práce o dávce rozhoduje. Poslankyně ANO navíc prosadila, aby část příspěvku na živobytí mohly úřady vyplácet lidem poukázkami na nákup zboží.

Ve Sněmovně uspěl i návrh nezařazeného Karla Fiedlera (Řád národa) na ochranu společenství vlastníků jednotek. Doplatky by mohly jít přímo společenství, pokud vlastník bytu, jenž ho pronajímá lidem v hmotné nouzi, nehradí příspěvky do fondu oprav nebo náklady na služby.

Vládní novela předpokládá, že se doplatek na bydlení sníží z 90 procent státem stanovených nákladů na bydlení nejvýše na 80 procent. Úřady práce by ho navíc mohly obyvatelům ubytoven přiznat až tehdy, pokud by v obci lidé nemohli sehnat běžné bydlení a měli by k ní nějaký vztah. Přepočet by se měl poprvé provádět po půl roce od účinnosti předlohy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď