Obchodníci letos opět čekají rekordní Vánoce

foto Ilustrační foto - Vánoční shon během zlaté neděle 21. prosince v obchodním centru v Praze na Smíchově. Lidé využili poslední předvánoční víkend k tomu, aby vyrazili nakoupit vánoční dárky i potraviny na sváteční dny.

Praha - Obchodníci letos opět čekají rekordní Vánoce. Silný ekonomický růst spojený s rekordně nízkou nezaměstnaností a rychle rostoucími platy totiž podporují chuť spotřebitelů utrácet. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK. Vánoční sezona je pro maloobchod tradičně nejsilnějším obdobím roku. Loni v listopadu stouply tržby obchodů, bez prodejů aut, o 8,5 procenta meziročně a v prosinci o čtyři procenta.

"Obrat e-shopů se v pololetí tohoto roku zvýšil meziročně o 18 procent, Vánoce mohou celou sezónu posunout ještě výš. Vánoce se na celkovém obratu e-commerce podílí zhruba třetinou, silné dny sezóny odstartují v polovině listopadu a vyvrcholí asi po měsíci," řekl dnes ČTK ředitel portálu Heureka.cz Tomáš Braverman.

Rekordní Vánoce očekává největší tuzemský on-line obchod Alza.cz. "Určitě ano, loni padly dva rekordy - lidé u nás utratili miliardu korun v jednom týdnu a 200 milionů korun za den. Pokud se růst nezastaví, tak padnou další rekordy," uvedl místopředseda představenstva společnosti Tomáš Havryluk.

Zatím nejlepší předvánoční sezonu čeká i Zoot.cz. "Je víc a víc zákazníků, kteří velkou část dárků nakupují na Zootu. A my tomu přizpůsobujeme portfolio a například před Vánocemi výrazně navyšujeme podíl v kategorii bydlení," uvedl spolumajitel e-shopu Ladislav Trpák.

Tržby Slevomatu by se v závěru roku měly zvýšit o čtvrtinu meziročně. "O tom, že si lidé závěr roku chtějí užít a čeká je jistě velká nadílka pod stromečkem, svědčí mimo jiné fakt, jakým tempem se již v září prodávaly první vánoční nabídky," uvedla ředitelka Marie Havlíčková.

"Vzhledem k tomu, jak vysoko se drží spotřebitelská důvěra nebo jak zrychlují mzdy, může pokračovat boom maloobchodu i po zbytek letošního roku. Tempo okolo pěti procent sice nebude rekordní za poslední rok, ale objem nákupů rozhodně ano," uvádí v komentáři k maloobchodním tržbám analytici ČSOB.

Internetové obchody se v loňské předvánoční nákupní sezoně potýkaly se zpožděním doručení zboží i o 14 dní. Musely proto čelit více stížnostem zákazníků. Dopravci nestíhali pokrývat rychlý růst on-line trhu, scházeli jim řidiči. Během nejsilnějších dvou dnů loňské vánoční sezony, 12. a 13. prosince, zákazníci e-shopů provedli celkem více než milion objednávek. Řada obchodníků tak po loňských zkušenostech otevřela nové sklady či rozšířila počty kurýrních společností, se kterými spolupracují.

Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí letošního roku 46,4 miliardy korun, meziročně o 13 procent víc. Vyplývá to z údajů portálu Heureka.cz. Ve druhé půlce roku by růst měl ještě zrychlit. Podle nedávného odhadu Asociace pro elektronickou komerci tržby internetových obchodů v letošním roce dosáhnou zhruba 115 miliard korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 21. července 2018

Očekáváme v 19:00 30°C

Celá předpověď