Novým prezidentem agrární komory je Jandejsek z Rabbitu

foto Generální ředitel společnosti RABBIT Trhový Štěpánov Zdeněk Jandejsek.

Olomouc - Prezidentem Agrární komory ČR zvolil sněm v Olomouci ředitele firmy Rabbit Trhový Štěpánov Zdeňka Jandejska. V čele komory nahradil Miroslava Tomana, který už nekandidoval. Dvaašedesátiletý Jandejsek byl jediným kandidátem na prezidenta komory. Mezi své priority řadí omezení zahraničních dovozů potravin za dumpingové ceny a vyšší podporu státu intenzivní živočišné výrobě a citlivým komoditám.

Pro Jandejska hlasovalo 130 ze 188 delegátů sněmu. "Je to silný mandát, který jsem nečekal," uvedl Jandejsek, který komoru povede následující tři roky. Po svém zvolení novinářům řekl, že v čele agrární komory se chce zaměřit na národní dotace, problematiku takzvaného zastropování dotací a dumpingové dovozy, jež podle něj likviduji tuzemský trh.

Jandejsek chce, aby v příštím programovacím období EU nebyl stanoven strop plateb pro velké podniky. O něm se hovořilo při přípravě současného sedmiletého dotačního období. Evropské orgány původně počítaly s krácením dotací u velkých farem nad ročním stropem 300.000 eur o 40 procent, následně ale bylo krácení dobrovolné a daleko nižší. Podobné myšlenky se ozývají i při formování společné zemědělské politiky po roce 2020.

Západní státy unie podle Jandejska neúměrně dotují výrobu potravin z národních rozpočtů. České výrobky jsou pak na trhu nekonkurenceschopné, protože i přes nižší výrobní náklady jsou v prodejnách dvojnásob drahé než více dotované zahraniční výrobky.

Jandejsek také odmítl snižování plateb pro znevýhodněné, například horské oblasti, tzv. LFA, u zemědělců hospodařících na větší ploše. Podle něj by se naopak platba měla zvýšit u hospodářů s živočišnou výrobou. Souhlasil by s rozšířením znevýhodněných oblastí i do českých míst zasažených suchem.

Nový prezident by také chtěl, aby stát zvýšil podíl na citlivé komodity z celkových přímých plateb z 15 na 25 procent. To jsou peníze, které může stát z evropských dotací na přímých platbách oddělit a věnovat je producentům komodit. Mezi citlivé komodity se řadí kromě chovu skotu pěstování brambor, chmele, cukrové řepy, ovoce a zeleniny.

Agrární komora dnes vyzvala vládu, aby mj. snížila DPH u potravin na pět či deset procent. Podle komory by se měl zvýšit podíl českých potravin v tuzemském maloobchodu aspoň na 75 procent. Komora chce také marketingový fond na propagaci tuzemské produkce a zvýšit finanční zdroje pro Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond nejméně na dvě miliardy Kč ročně.

Sněm zvolil i vedení komory. Na šest míst pro viceprezidenty komory se přihlásilo devět kandidátů. Uspěli předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha, ředitel společnosti Agro Jesenice Josef Kubiš, místo obhájil Václav Hlaváček. Novým viceprezidentem se také stali dlouholetý ředitel společnosti Klas Nekoř Leoš Říha, Bohumil Belada ze společnosti Farmtec, která patří Agrofertu, a Vladimír Veselý z Lesnicko-dřevařské komory. uvedla komora.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

1°C

Dnes je čtvrtek 22. února 2018

Očekáváme v 23:00 -4°C

Celá předpověď