Normandská čtyřka jedná v Berlíně o východní Ukrajině

foto Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin.

Berlín - O situaci na východní Ukrajině a naplňování minských dohod jednají dnes v Berlíně nejvyšší představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. Dramatický průlom se však od schůzky, která je první v tomto formátu po více než roce, nečeká. Německá kancléřka Angela Merkelová bude dnes spolu s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem diskutovat také o situaci v Sýrii.

Německá kancléřka Angela Merkelová a ukrajinský prezident Petro Porošenko. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert na dnešní tiskové konferenci poznamenal, že naplňování minských dohod není ani zdaleka takové, jaké by mělo být, přesto je podle něj Merkelová přesvědčena o tom, že stojí za to vyzkoušet každou možnost, která by mohla vést k pokroku.

Od dnešní schůzky si ale německá kancléřka, jak podotkla v úterý, mnoho neslibuje. "Od setkání není možné očekávat žádné zázraky," uvedla Merkelová, která by spolu s Hollandem ráda obě strany zapojené do konfliktu na východní Ukrajině přiměla k alespoň drobným ústupkům a kompromisům.

O ne zcela dostatečném pokroku v oblasti svědčí i naplňování dílčí zářijové dohody o oddělení bojujících stran na třech místech fronty. Přestože přesun znepřátelených jednotek měl být hotov do tří dnů, nárazníková zóna byla zatím vytvořena jen na dvou místech. Z Donbasu stále přicházejí zprávy o přestřelkách, z jejichž vyvolání se obviňují obě strany.

Na večerním jednání trojice vrcholných politiků o Sýrii chce německá strana podle Seiberta jasně pojmenovat to, co se nyní v této blízkovýchodní zemi a především v Halabu děje. Merkelová se v úterý nechala slyšet, že situace v Sýrii je kvůli náletům ruských a syrských vládních sil i na bezmocné lidi, nemocnice a doktory ještě katastrofálnější.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 19. října 2017

Očekáváme v 19:00 12°C

Celá předpověď