NKÚ: Za přebytkem rozpočtu je růst ekonomiky a nižší investice

foto Sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v Praze - Holešovicích.

Praha - Pololetní přebytek státního rozpočtu není výsledkem zlepšeného hospodaření, ale způsobil ho především růst ekonomiky, který se projevil vyšším výběrem daní, a také meziroční pokles výdajů na investice. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala ve stanovisku NKÚ ke zprávě vlády o pololetním hospodaření státního rozpočtu. K 30. červnu vykázal rozpočet přebytek téměř 41 miliard korun, což byl nejlepší červnový výsledek od roku 1993.

Vývoj kapitálových výdajů ČR - od roku 2012 do roku 2017.
Na celý letošní rok je schválen schodek 70 miliard korun. Ke konci listopadu ovšem hospodařil stát s přebytkem 55,5 miliardy korun a ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že není pochyb o tom, že na konci roku bude mít ČR nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních 20 let. Případný přebytek chce vláda použít na snížení státního dluhu.

Podle prezidenta NKÚ však letošní celoroční výsledek ovlivní právě pokles objemu peněz na investice v řádu desítek miliard korun. Jen v pololetí klesly investice meziročně o téměř 15 miliard korun a k 30. září téměř o 37 miliard korun.

Na jedné straně uvedl, že příčinou současného ekonomického růstu je stabilní spotřeba domácností, kde se odráží růst mezd a větší jistota získání zaměstnání, a také růst vývozů. "Oproti tomu je však nutné zmínit, že ze strany vlády České republiky nedochází k požadované podpoře hospodářského růstu formou veřejných investic, a to zejména kvůli nedostatečné připravenosti strategických projektů dopravní infrastruktury," dodává Kala.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už v polovině září při sněmovních interpelacích připustil, že letošní čerpání investic může být nižší než loni. Některé resorty podle něj nejsou schopné přidělené peníze účinně vyčerpat. V prosinci při představování hlavních vládních priorit uvedl na předním místě zahájení klíčových dopravních staveb. Parlament letos v létě schválil zákon, který umožní zahájit desítku důležitých dopravních staveb bez nutnosti opakovat pro ně posudek vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EIA.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

1°C

Dnes je pondělí 18. prosince 2017

Očekáváme v 5:00 -3°C

Celá předpověď