Německo nepřímo odmítlo Zemanovy návrhy k Ukrajině

foto Ilustrační foto - Německý parlament, Německý spolkový sněm.

Berlín - Německo dnes nepřímo odmítlo návrhy českého prezidenta Miloše Zemana k Ukrajině. Postoj spolkové vlády se nemění, sdělila ČTK její mluvčí. Krym podle Německa je a zůstává integrální součástí Ukrajiny.

Zeman v úterý při vystoupení v Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za "fait accompli", tedy za hotovou záležitost. Zároveň se zmínil o možnosti ruské kompenzace ve prospěch Ukrajiny ve formě finanční náhrady nebo dodávek ropy a plynu.

"Postoj spolkové vlády se nemění," napsala dnes na dotaz k Zemanově návrhům mluvčí německé vlády. "Krym je a zůstává - podle jednomyslného názoru mezinárodního společenství - integrální součástí státního území Ukrajiny," doplnila.

Zemanovým výrokům se dostalo rozsáhlé kritiky v Česku i v zahraničí. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že Zeman k projevu neměl žádný mandát. Jeho výroky podle Sobotky byly v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko zase dnes ve Štrasburku řekl, že "rozhodně odmítá" tvrzení o anexi Krymu jako o "hotové věci" a představy o tom, že lze krizi vyřešit výměnou území za peníze nebo suroviny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 9:00 24°C

Celá předpověď