Německá policie před Silvestrem hledá dělobuchy z Česka

foto Zábavní pyrotechnika, petardy, rachejtle. Ilustrační foto.

Berlín - Německá policie se s nadcházejícími oslavami konce starého roku zaměřila na příhraniční oblasti s Českou republikou, odkud si Němci vozí nepovolenou pyrotechniku. V hledáčku policistů je také Polsko. V Německu prodej zábavní pyrotechniky podléhá přísným opatřením, pořídit si dělobuchy a rachejtle je zde možné jen tři dny před Silvestrem.

Na dálnici u Waidhausu v Bavorsku policie zastavila řidiče, u kterého nalezla přes 1200 kusů nelegální pyrotechniky. "Auto bylo naložené dělobuchy až po střechu," uvedla policie. Náklad vážil 122 kilogramů a řidič hlídce vypověděl, že vše nakoupil na asijském trhu v Česku.

Podobně velký úlovek ohlásila policie v Hettstedtu ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, kde provedla razii v jednom z obchodů. Při prohlídce odhalila přes 900 kusů neschválené pyrotechniky z Česka a Polska. Na místě policisté zajistili i hotovost, která podle všeho pocházela z prodeje dělobuchů. Dalších 60 rachejtlí našli policisté při domovní prohlídce překupníkova bytu.

Rovněž 60 dělobuchů našli policisté v batohu jistého 13letého chlapce v krušnohorském Breitenbrunnu na saské straně hranice, uvedl dnes deník FreiePresse. Pyrotechniku, která byla bez kontrolních štítků, si mladík zakoupil v Česku.

Během čtvrtečního odpoledne a večera němečtí policisté zabavili nepovolenou pyrotechniku mimo jiné u jistého 15letého chlapce z Lipska a u trojice mladíků, kteří si z Česka přes Klingenthal právě přivezli přes 240 dělobuchů.

V Německu jsou ohňostroje povoleny jen krátce mezi Silvestrem a časnými hodinami Nového roku. Zcela zakázány jsou mimo jiné v blízkosti kostelů, dětských útulků, domovů důchodců a nemocnic.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je pátek 15. prosince 2017

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď