Některé VŠ vyvěsily vlajku Tibetu, reagovaly na prohlášení o Číně

foto Některé vysoké školy 19. října pět minut před polednem vyvěsily tibetskou vlajku. Toto gesto navrhl rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek jako reakci na úterní prohlášení ústavních činitelů o oficiální politice vůči Číně vydaném po setkání některých politiků s dalajlamou, řekla ČTK mluvčí MU Tereza Fojtová. Tibetská vlajka byla vyvěšena mimo jiné na Univerzitě Karlově, Jihočeské univerzitě, Západočeské univerzitě nebo univerzitách v Pardubicích a Hradci Králové. Na snímku je vyvěšování tibetské vlajky před pražským Karolinem, sídlem Univerzity Karlovy.

Praha - Některé vysoké školy pět minut před polednem vyvěsily tibetskou vlajku. Toto gesto navrhl rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek jako reakci na úterní prohlášení ústavních činitelů o oficiální politice vůči Číně vydaném po setkání některých politiků s dalajlamou, řekla ČTK mluvčí MU Tereza Fojtová. Tibetská vlajka byla vyvěšena mimo jiné na Univerzitě Karlově, Jihočeské univerzitě, Západočeské univerzitě nebo univerzitách v Pardubicích a Hradci Králové.

S tibetským duchovním vůdcem dalajlamou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v reakci na schůzky politiků s dalajlamou večer vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání politiků kýmkoliv vnímána jako výraz změny oficiální politiky vzhledem k Číně. Vztahy Česka a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.

Jejich oficiální vyjádření přimělo rektora Beka vyzvat vysoké školy k vyvěšení tibetské vlajky. "Před tím to plánované nebylo," řekla Fojtová. K akci se připojila například Univerzita Karlova. "Vyvěšení tibetské vlajky bylo reakcí na přijetí i nepřijetí dalajlamy v České republice," řekl ČTK prorektor UK Martin Kovář. Univerzita tak podle něj chtěla také vyjádřit souhlas s humanistickými hodnotami, které dalajlama reprezentuje, tedy lidskostí, nadějí, spoluprací a dobrotou. Od úterního vyjádření vrcholných českých představitelů se dnešní akce "nedá úplně oddělit", doplnil prorektor.

Video: Rektor Bek vyvěsil vlajku Tibetu, kritizoval prohlášení o Číně
19.10.2016, 13:49, autor: A, zdroj: ČTK/A

Tibetská vlajka zavlála také na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je to výraz přesvědčení, že bez ohledu na politické a ekonomické zájmy mají lidé právo se setkávat a hovořit s kýmkoliv včetně dalajlamy, uvedl na facebooku její rektor Jaroslav Miller.

Vedení Univerzity Pardubice touto cestou vyjádřilo znepokojení nad postojem představitelů českého státu v souvislosti s návštěvou dalajlamy. "Upřednostňování ekonomických témat před lidskými právy je nebezpečné i pro lidská práva v České republice a politováníhodné i v souvislosti s připomínáním odkazu a 80. výročí narození prvního polistopadového prezidenta Václava Havla," uvedla univerzita.

Vlajku vyvěsila také Západočeská univerzita v Plzni. "Tímto symbolickým gestem se hlásíme ke krédu univerzity. Stojíme za hodnotami, které obstojí v měnícím se světě. I našim studentům tak chceme sdělit, že univerzity zastávají principy otevřené demokratické společnosti, která si váží duchovních hodnot a nebojí se je otevřeně hájit," uvedl její rektor Miroslav Holeček.

Ostravská univerzita vyvěsila v 11:55 tibetskou vlajku ze své budovy ve Dvořákově ulici. "Dalajlama je symbolickým představitelem ochrany lidských práv a zachování kulturní identity národů. A právě Česká republika by s ohledem na svou historii a odkaz prvního demokratického prezidenta Václava Havla měla tyto myšlenky podporovat," uvedl rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

K akci se nepřipojily Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Slezská univerzita v Opavě ani Technická univerzita v Liberci, zjistila ČTK. Nechtěly spojovat politiku s akademickou půdou. "Univerzita nevyvěšuje vlajky žádných států bez ohledu na to, zda s nimi vedení univerzity osobně sympatizuje či nikoliv," řekl rektor Technické univerzity Liberec Zdeněk Kůs.

S dalajlamou, který je jedním z hostů Fora 2000, se dnes ráno setkali také někteří poslanci a senátoři. Schůzku považují za dobrou odpověď na úterní prohlášení vrcholných ústavních činitelů.

Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě.

Rektor Bek vyvěsil vlajku Tibetu, kritizoval prohlášení o Číně

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek 19. října v poledne vyvěsil tibetskou vlajku před budovou rektorátu. Brno - Úterní prohlášení ústavních činitelů o oficiální politice vůči Číně se podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka blíží způsobu, jakým vystupovala protektorátní vláda vůči Berlínu a normalizační vláda vůči Moskvě. Není to běžný tón v komunikaci suverénního státu s cizí mocností, řekl novinářům Bek poté, co dnes před rektorátem vyvěsil tibetskou vlajku.

Velká část univerzitní veřejnosti je zaskočena tónem toho prohlášení, tak jako mnoho nezávislých komentátorů, i mnoho akademiků se domnívá, že prostě překračuje standardní hranice diplomatického protokolu," uvedl Bek.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se v úterý sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) vydali večer prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání politiků kýmkoliv vnímána jako výraz změny oficiální politiky vzhledem k Číně. Vztahy Česka a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.

Prohlášení vyvolalo značnou pozornost i kritiku. Tibetskou vlajku dnes před polednem vyvěsily i další vysoké školy a instituce, ale třeba i brněnský magistrát. Právě Bek už dopoledne k vyvěšování tibetské vlajky vysoké školy vyzval.

"Vlajka by měla být signál, který by měl v našich studentech, možná v širší veřejnosti, probudit jakousi diskusi a reflexi o tom, jak jsou zastupovány zájmy České republiky," uvedl Bek. Před rektorátem na Žerotínově náměstí zůstane vlajka nejspíš do pátku.

Z brněnských škol se přidala také Janáčkova akademie múzických umění. "Naše univerzita se k výzvě připojila vylepením tibetských vlajek do oken," uvedla mluvčí Mendelovy univerzity Kateřina Brettschneiderová.

K iniciativě se naopak nepřipojilo Vysoké učení technické v Brně, které se podle své mluvčí Radany Kolčavové snaží vystupovat apoliticky. Připomněla však, že studenti ze stavební fakulty pravidelně jezdí do Tibetu a pomáhají tam řešit konkrétní problémy, jako je solární vytápění budov ve vysokých nadmořských výškách, výroba stavebního materiálu z dostupných surovin a statické zajištění sochy Buddhy v Mulbeku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je středa 18. října 2017

Očekáváme v 3:00 9°C

Celá předpověď