Nejvyšší ústavní činitelé: Vztahy s Čínou jsou velmi přínosné

foto Ilustrační foto - Čínský prezident Si Ťin-pching (vpravo) se 29. března na Pražském hradě setkal s prezidentem Milošem Zemanem.

Praha - Setkání několika českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky, uvedli ve společném prohlášení nejvyšší ústavní činitelé země. Považovali by za nešťastné, aby byly takto kýmkoliv vnímány. Vztahy Česka a Číny jsou podle prezidenta, premiéra a předsedů obou komor Parlamentu v posledních letech velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet. S dalajlamou se dnes mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Herman míní, že pokud se nejvyšší ústavní činitelé musí vyjadřovat k jeho schůzce s dalajlamou, pak partnerství s Čínou stojí na hliněných nohou. Ke kritice prohlášení se připojili také představitelé opoziční TOP 09.

"Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí," stojí v prohlášení, pod kterým jsou podepsáni prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch ČSSD), předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Setkání s tibetským duchovním vůdcem, 14. dalajlamou, se dnes v sídle ministerstva kultury na Maltézském náměstí zúčastnili vedle Hermana také místopředseda lidovců a místopředseda Sněmovny Jan Bartošek, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL), předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, bývalá europoslankyně Zuzana Roithová a senátor Petr Šilar (oba KDU-ČSL).

"Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány," uvedli čelní představitelé v prohlášení.

Ministerstvo zahraničí už v pondělí ČTK sdělilo, že se k soukromému programu členů vlády nevyjadřuje. Herman uvedl, že dalajlamu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí.

O víkendu se s dalajlamou setkal v Bratislavě slovenský prezident Andrej Kiska, což vyvolalo protesty z čínské strany. Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě. Čínské ministerstvo zahraničí označilo schůzku Kisky s dalajlamou za narušení politiky jedné Číny, kterou se podle úřadu Slovensko zavázalo respektovat.

Sobotka už v pondělí ČTK sdělil, že česká vláda celistvost Číny dlouhodobě respektuje. "Pan Bělobrádek a pan Herman se s dalajlamou setkávají jako soukromé osoby, nikoliv jako reprezentanti vlády," uvedl. Hermanův stranický kolega, vicepremiér Pavel Bělobrádek, se ranní schůzky navzdory pondělnímu vyjádření nezúčastnil.

Dalajlama byl dnes hlavním hostem mezinárodní konference Forum 2000, která třetím dnem pokračovla v Praze.

Prohlášení o Číně někteří politici kritizují

Herman míní, že pokud se nejvyšší ústavní činitelé musí vyjadřovat k jeho schůzce s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, pak partnerství s Čínou stojí na hliněných nohou. Reagoval tak na prohlášení zveřejněné večer na stránkách Hradu. Ke kritice jeho znění se připojili také představitelé opoziční TOP 09.

"Jestli se k setkání MK (ministra kultury) s duchovním mají potřebu vyjadřovat čelní ústavní činitelé, aby 'zachraňovali' partnerství, nestojí na hliněných nohou?" uvedl na svém twitteru Herman. Už dříve uvedl, že dalajlamu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí.

Hamáček prohlášení na twitteru bránil: "V mém oblíbeném seriálu Yes minister říkají: 'Politika je o přežití do příštích voleb, zahraniční politika o přežití do příštího století'," napsal. "Nemáte právo nám k tomu přežití ordinovat servilitu a ohnutou páteř. Té si nikdo neváží a já s ní žít nechci," zareagoval na to předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"A honem rychle ještě poslat ambasádě ČLR, nejlépe donést osobně, uklonit se, pokleknout, omluvit se a slíbit, že příště se polepšíme!" uvedl na twitteru s odkazem na zveřejněné prohlášení první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové) zase na svém twitterovém účtu napsal: "Není důvod, proč bychom se my, představitelé parlamentu či vlády, neměli setkávat s tak významnou duchovní autoritou, jako je dalajlama."

O víkendu se s dalajlamou setkal v Bratislavě slovenský prezident Andrej Kiska, což vyvolalo protesty z čínské strany. Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě. Čínské ministerstvo zahraničí označilo schůzku Kisky s dalajlamou za narušení politiky jedné Číny, kterou se podle úřadu Slovensko zavázalo respektovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

25°C

Dnes je čtvrtek 17. srpna 2017

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď