Nejnižší noční teplotu hlásí Rokytská slať, minus 27,5 stupně

foto Počasí - mráz - rampouchy.

Praha - Česko má za sebou mrazivou noc. Nejchladněji bylo na šumavské Rokytské slati, kde meteorologové naměřili minus 27,5 stupně Celsia. Nejčastěji se ale noční teploty v Česku pohybovaly mezi 18 až minus 13 stupni pod nulou. ČTK to řekla Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Velmi nízké teploty nad ránem panovaly i v dalších mrazových lokalitách Šumavy. Stanice Kvilda-Perla naměřila minus 27,3 stupně a na Březníku bylo 26,9 stupně pod nulou.

Do velmi chladného rána dnes vstávali také obyvatelé Volar, kde bylo minus 23,1 stupně Celsia. Silný mráz panoval i ve východočeském Broumově, kde rtuť teploměru klesla až na minus 22,4 stupně. Jen o desetinu stupně tepleji bylo ve středočeské Vlašimi.

Obecně bylo v noci tepleji na západě země. Nejvyšší minimum, minus 8,7 stupně, meteorologové zaznamenali v Hejnicích na Liberecku. V nedalekém Frýdlantu bylo minus 8,9 stupně Celsia.

Na dvou místech na Vysočině dnes padly teplotní rekordy

Na dvou meteorologických stanicích na Vysočině byly dnes naměřeny teplotní rekordy. Největší mráz byl ve Vatíně na Žďársku, a to minus 16,4 stupně Celsia. V Košeticích na Pelhřimovsku meteorologové naměřili minus 15,7 stupně. ČTK to řekl Peter Hruška z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Ve Vatíně dosud platil původní rekord z roku 2006, kdy teplota klesla na minus 14,7 stupně. "Například v roce 1940 ale stanice v Havlíčkově Brodě naměřila minus 31,2 stupňů Celsia. Tehdy však výše uvedené stanice ještě neměřily," uvedl Hruška.

V Česku dnes bylo nejchladněji na šumavské Rokytské slati, kde meteorologové naměřili minus 27,5 stupně Celsia. Obecně bylo v noci tepleji na západě země. Nejvyšší minimum, minus 8,7 stupně, meteorologové zaznamenali v Hejnicích na Liberecku. V nedalekém Frýdlantu bylo minus 8,9 stupně Celsia.

V noci na čtvrtek bude na Vysočině podle předpovědi zataženo se sněžením. K ránu místy oblačno až polojasno a ubývání srážek, na jihu kraje se postupně objeví déšť se sněhem, ojediněle namrzající s tvorbou ledovky. Nejnižší noční teploty klesnou na minus čtyři až osm stupňů.

Ve Štítné nad Vláří padl mrazivý rekord, bylo minus 23,5 stupně

Ve Štítné nad Vláří na Zlínsku byl dnes překonán teplotní rekord. Meteorologové zde naměřili minus 23,5 stupně. Předchozí rekord z roku 2009 byl minus 21 stupňů. ČTK to řekl Peter Hruška z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Na ostatních stanicích rekordy podle Hrušky překonány nebyly, stávající jsou mnohem nižší. "Například v roce 1940 měl Vsetín minus 32,8 stupně Celsia," poznamenal Hruška.

Teploty a předpověď počasí bedlivě sledují také pracovníci zlínské zoologické zahrady. "Všechny prostory jsme zavčasu maximálně zateplili. Všem zvířatům nyní v ubikacích a pavilonech poskytujeme takové teplotní podmínky, jaké požadují. Teplomilná zvířata, ke kterým není možné z důvodu bezpečnosti vstupovat do vnitřních prostor pro zajištění úklidu, chodí ven jen na nezbytně nutnou dobu úklidu. To platí například pro slony, nosorožce, lvy nebo žirafy," uvedl dnes na dotaz ČTK zoolog Kamil Čihák.

Protože zvířata tráví nyní mnohem více času ve vnitřních částech pavilonů a v ubikacích, snaží se jim ošetřovatelé připravit různá zpestření. "Například býložravcům několikrát denně nabízíme větve stromů a keřů. Dalším opatřením je podávání teplé vody nebo teplého čaje místo běžné studené. Na druhou stranu chladné počasí a sníh pranic nevadí třeba tygrům ussurijským, lachtanům hřivnatým, velbloudům, klokanům, vikuním nebo jeřábům Antigonům," řekl Čihák. Návštěvníci zoo se mohou ohřát v tropické hale nebo pavilonu Zátoka rejnoků.

Obezřetní jsou kvůli nízkým teplotám také zlínští městští policisté. "Strážníci mají pokyny chodit na místa, kde se zdržují lidé bez domova. Vyzývají je, aby se chodili ohřát do takzvané seďárny. K dispozici je také vyhřívaný stan, příliš plno v něm ale není," řekl dnes ČTK mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Teplotní rekordy byly dnes naměřeny například i na Vysočině. Největší mráz byl ve Vatíně na Žďársku, a to minus 16,4 stupně Celsia. V Košeticích na Pelhřimovsku meteorologové naměřili minus 15,7 stupně.

V Česku dnes bylo nejchladněji na šumavské Rokytské slati, kde meteorologové naměřili minus 27,5 stupně Celsia. Obecně bylo v noci tepleji na západě země. Nejvyšší minimum, minus 8,7 stupně, meteorologové zaznamenali v Hejnicích na Liberecku. V nedalekém Frýdlantu bylo minus 8,9 stupně Celsia.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je úterý 12. prosince 2017

Očekáváme v 13:00 5°C

Celá předpověď