NATO pochybuje o počtu vojáků na cvičení Zapad dodaném Ruskem

foto Ilustrační foto - Ruští vojáci pochodují na Rudém náměstí na přehlídce v rámci oslav Dne vítězství, 71 let po skončení druhé světové války.

Brusel - Rusko dnes na jednání Rady NATO-Rusko v Bruselu seznámilo velvyslance zemí aliance s počty svých a běloruských vojáků, kteří se mají v září zúčastnit rozsáhlého cvičení Zapad 2017. Novinářům to po dnešním jednání diplomatů NATO a ruského velvyslance Alexandra Gruška řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Nezakrýval přitom, že NATO má na základě zkušeností z minulých let důvody se domnívat, že reálné počty vojáků na cvičení Zapad 2017 budou výrazně vyšší než nyní deklarované údaje.

"Na hodnocení je ještě příliš brzy. Uvidíme, to cvičení ještě nebylo. Ale z dřívějších zkušeností souvisejících s minulými cvičeními, máme důvod se domnívat, že by se nadcházejících manévrů mohlo zúčastnit daleko více vojáků, než je oficiálně oznámené číslo," prohlásil Stoltenberg. Aliance proto ruskou stranu vyzvala, aby umožnila přítomnost jejích pozorovatelů na cvičení.

Spojenci předpokládají, že rozsáhlého cvičení se na konci září na západě Ruska nedaleko hranic s Polskem, Litvou a Lotyšskem může zúčastnit až 100.000 vojáků.

Ruská strana dnes podle Stoltenberga uváděla, že počty nepřesáhnou parametry pro pozvání pozorovatelské mise dané vídeňským dokumentem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), tedy 13.000 vojáků či 300 tanků. Rusové dnes nabídli také konkrétní počty lodí a letadel, které se cvičení mají účastnit.

"Vítám to. Umožnilo to spojencům klást otázky a také jsme otázky kladli," poznamenal Stoltenberg. Mnozí diplomaté zemí NATO se podle něj na jednání soustředili právě na ruské tvrzení, že počty vojáků zůstanou pod hranicí potřebnou pro pozorovatelskou misi podle vídeňského dokumentu.

NATO bude podle něj cvičení Zapad 2017 velmi podrobně sledovat. "A samozřejmě naše poznatky o cvičení nebudou vycházet jen z oficiálních sdělení, ale také z jiných zdrojů," poznamenal Stoltenberg.

Dalšími tématy dnešního setkání, pátého od loňského dubna, byla situace okolo Ukrajiny, vývoj v Afghánistánu a snaha snížit rizika a zvýšit transparentnost ve vzájemných vztazích, například v souvislosti s agresivním chováním ruských vojenských pilotů vůči aliančním plavidlům a letadlům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je sobota 26. května 2018

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď