Nahrávka Smetanova tria získala prestižní cenu britského časopisu

foto Kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů v podání Smetanova tria získala 19. dubna cenu britského časopisu BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudby. Na snímku z 5. února 2014 jsou (zleva) violoncellista Jan Páleníček, klavíristka Jitka Čechová a houslista Jiří Vodička, všichni ze Smetanova tria.

Praha - Kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů v podání Smetanova tria získala cenu britského časopisu BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudby. Ocenění v londýnském King ́s Place převzala klavíristka Jitka Čechová. Smetanovo trio tuto cenu už získalo v roce 2007 za nahrávku Dvořákových trií. ČTK o tom za vydavatelství Supraphon informoval Vladan Drvota.

"Radujeme se, a to hned dvojnásobně. Především z toho, že se specifické hudbě Bohuslava Martinů otevírají další mnohé dveře na světová pódia. Jeho triové komorní dílo si určitě zasluhuje pozornost ansámblů po celé zeměkouli a i díky BBC se může v dohlednu stát jejich nedílnou součástí repertoáru," uvedla Čechová. ?

Podle členů Smetanova tria se jedná o velmi pestré dílo. "Lákalo a bavilo nás odkrývat emoční hloubku skladeb Martinů zabalenou do leckdy velmi komplikovaných rytmických a polyfonních struktur, ale stále si zachovávající skladatelovu českomoravskou poetickou duši," podotkla Čechová.

BBC Music Magazine Award získalo Smetanovo trio opakovaně po deseti letech. "Je to úžasný pocit. Cítíme to jako potvrzení smysluplnosti našeho konání a správného interpretačního uchopení odkazu našich velikánů," dodala Čechová.

Šéfproducent klasické hudby Supraphonu Matouš Vlčinský sdělil, že v případě BBC Music Magazine Award se jedná druhou nejvýznamnější hudební britskou cenu v klasické hudbě hned po 'Oscarech klasické hudby', ocenění měsíčníku Gramophone. Odborná porota nejdříve v každé kategorii vybrala tři alba a o vítězích rozhodla veřejnost.

Smetanovo trio aktuálně chystá několik zahraničních turné. Mezi mnoha tuzemskými vystoupeními má naplánováno například letní vystoupení na mezinárodním festivalu v Českém Krumlově. V jednání jsou již i koncerty pro nadcházející sezóny - na Pražském jaru 2018 a Dvořákově Praze 2019.

Sestavu Smetanova tria tvoří Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello). Původní Smetanovo trio, založené ve 30. letech 20. století Josefem Páleníčkem a po roce 1945 působící pod jménem České trio, patřilo k nejvýznamnějším českým souborům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

-4°C

Dnes je neděle 25. února 2018

Očekáváme v 5:00 -9°C

Celá předpověď