Na velkém území ČR zůstává smog, nově je i v Plzeňském kraji

foto V Olomouckém kraji byla opět vyhlášena smogová situace. Na všech stanicích kromě Jesenicka překračují koncentrace polétavého prachu dvojnásobně přípustné hodnoty. Snímek byl pořízen 10. února v Olomouci z nadhledu z výškové budovy.

Praha - Ve velké části země jsou špatné rozptylové podmínky. K Moravě, východním Čechám a Praze, kde platí smogová situace z předchozích dnů, se dnes přidal Plzeňský kraj. Meteorologové nevyloučili, že by tam brzy mohla být vyhlášena i regulace, při které musejí některé podniky s prašnými provozy omezit výrobu. Platí už v Olomouckém a Zlínském kraji a v části Moravskoslezského kraje. Limity polétavého prachu jsou překročeny i v Pardubickém, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

Na jihu Moravy, kde je smogová situace od pondělí, se však situace pomalu zlepšuje a aktuálně jsou hodnoty koncentrace prachu v ovzduší na většině stanic pod hranicí 100 mikrogramů na metr krychlový. Nejvyšších hodnot zaznamenaly stanice u Dětské nemocnice v Brně, v Tuřanech nebo v Hodoníně.

Na jiných místech na východě republiky, zejména v Moravskoslezském kraji, jsou však povolené limity stále překročeny trojnásobně. Smogovou situaci meteorologové vyhlašují, pokud aspoň na polovině měřicích stanic překročil průměr koncentrace prachu za 12 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový a pro příštích 24 hodin se neočekává pokles. V případě, že se průměr dostane přes 150 mikrogramů na metr krychlový, přistupují k vyhlášení regulace.

Meteorologové dnes na Třinecku odvolali signál regulace, který tam kvůli smogu platil od pátku. Přesto ale v Moravskoslezském kraji stále přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky a smog. Imisní limit pro polétavý prach PM 10, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl odpoledne na mnoha měřicích stanicích více než trojnásobně překročen. Například ve Věřňovicích na Karvinsku byla mezní hranice překonána dokonce více než šestinásobně, když tam odpoledne bylo naměřeno 318 mikrogramů na metr krychlový.

V Olomouckém kraji byly více než trojnásobně vyšší hodnoty průměrné denní koncentrace prachu na čtyřech z šesti měřicích stanic, přičemž za posledních 24 hodin se ještě o několik desítek mikrogramů zhoršily. Nejhorší situace je v Olomouci, Přerově a Prostějově.

Ve Zlínském kraji je smogová situace letos popáté, což je pro region netypické. Od pondělního večera navíc platí regulace, v regionu ale kromě tepláren žádný velký průmyslový znečišťovatel ovzduší není. Limit pro denní koncentrace polétavého prachu jsou tam přitom stále překročeny zhruba trojnásobně.

Smog zůstává i v Pardubickém a Královéhradeckém kraji a podle meteorologů by se tam situace přes den neměla výrazně změnit. Při zvýšených koncentracích prachu v ovzduší doporučují zdržet se při pobytu venku větší fyzické zátěže. Doporučení platí hlavně pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem.

 

Jihomoravský kraj

Na celé jižní Moravě trvá smogová situace, ovzduší se ale zlepšilo. Meteorologové situaci vyhlásili v pondělí dopoledne nejdřív jen pro Brno, v odpoledních hodinách ji rozšířili na celý kraj. V Brně uvažovali o městské hromadné dopravě zdarma, po úterním jednání s meteorology se ale vedení města rozhodlo, že bezplatnost nezavede.

Aktuálně se hodnoty koncentrace polétavého prachu v ovzduší na většině stanic pohybují pod hranicí 100 mikrogramů na metr krychlový, což je oproti předchozím dnům zlepšení. "Je to výrazně lepší, ale uvidíme, může to být jen přechodné," řekl dnes ČTK Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Smogová situace bývá vyhlašována, pokud alespoň na polovině stanic překročil výskyt škodlivin dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles.

Nejvyšších hodnot dosahuje stanice u Dětské nemocnice v Brně, ráno to bylo 120 mikrogramů na metr krychlový. Hranici 100 mikrogramů překračuje ještě stanice v Tuřanech (107) nebo v Hodoníně (101).

Skeřil už dříve uvedl, že situace je důsledkem především dálkového transportu znečištění, které už o víkendu putovalo z Polska a Moravskoslezského kraje na Zlínsko a Olomoucko a postupně se přesouvá stále jižněji. Podle primátora Brna Petra Vokřála (ANO) by zavedení městské hromadné dopravy nepřineslo kýžený efekt, protože znečištění ovzduší není primárně z aut.

Smogová situace je na celé Moravě, ale i v Praze, Pardubickém a Královéhradeckém kraji a od dnešního rána i v Plzeňském kraji.

Lidé citliví na prach by se neměli přepínat, sportovat a podobně. Zbytečně ven by také neměli chodit senioři nebo děti z mateřských škol. Lidé by měli omezit větrání jen na nezbytně nutnou dobu.

Smogovou situaci v Brně meteorologové naposledy vyhlásili 20. ledna, ještě ten den ji rozšířili na celý Jihomoravský kraj. Odvolali ji o dva dny později.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji trvá kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám smogová situace. V Hradci Králové hodnoty polétavého prachu (PM10) dnes ráno téměř dvojnásobně překračovaly povolený čtyřiadvacetihodinový imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Smogová situace v kraji trvá od pondělí.

Na měřicí stanici v Hradci Králové u Brněnské třídy dnes ráno dosáhly čtyřiadvacetihodinové hodnoty polétavého prachu 83 mikrogramů na metr krychlový. Hodinové koncentrace překračovaly 80 mikrogramů na metr krychlový. Měřicí stanice v pětatřicetitisícovém Trutnově hlásila čtyřiadvacetihodinovou koncentraci 67 mikrogramů na metr krychlový.

Dnes by měly být rozptylové podmínky v kraji nepříznivé. Přes den by mělo být jasno, teploty by se měly pohybovat od pěti do osmi stupňů Celsia.

Při zvýšených koncentracích prachu v ovzduší meteorologové doporučují zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem.

Smogová situace v kraji platí letos již potřetí. Předtím byla vyhlášena 2. a 3. února a mezi 19. a 24. lednem.

Moravskoslezský kraj

Meteorologové dnes na Třinecku odvolali signál regulace, který tam kvůli smogu platil od pátku. Přesto ale v Moravskoslezském kraji stále přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky a smog. Imisní limit pro polétavý prach PM 10, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl odpoledne na mnoha měřicích stanicích více než trojnásobně překročen. Například ve Věřňovicích na Karvinsku byla mezní hranice překonána dokonce více než šestinásobně, když tam odpoledne bylo naměřeno 318 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na Ostravsku, Karvinsku a v části Frýdecko-Místecka stále platí regulace, během níž musí některé podniky například omezit výrobu nebo dodržovat další regulační opatření. Ve zbytku kraje je smogová situace.

Smog postihuje region hlavně na podzim a v zimě. Letos se se zhoršenou kvalitou ovzduší s krátkými přestávkami potýká prakticky od začátku roku. Maximální povolený počet překročení imisního limitu pro polétavý prach je přitom stanoven na 35 dní v roce. Na tuto hodnotu se některé stanice, například ve Věřňovicích či Radvanicích dostaly dnes.

"Rozptylové podmínky budou odpoledne většinou mírně nepříznivé, během noci a k ránu nepříznivé. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou i nadále pohybovat většinou výrazněji nad hodnotou stanoveného imisního limitu," uvedli meteorologové.

Při zhoršených rozptylových podmínkách by lidé neměli venku podnikat aktivity spojené se zvýšenou fyzickou zátěží. Doporučení platí hlavně pro lidi s chronickými dýchacími potížemi nebo srdečním onemocněním, pro starší lidi a malé děti. Meteorologové rovněž doporučují, aby lidé co nejvíce omezili cestování auty a přednostně používali veřejnou dopravu.

Kvalitu ovzduší ovlivňuje nejen průmysl, ale i doprava a topení v domácnostech a podle odborníků také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska. Tam dnes odpoledne aktuální hodinové hodnoty byly výrazně vyšší. Například v Rybniku, který je vzdálený necelých 50 kilometrů od Ostravy, bylo naměřeno 923 mikrogramů na metr krychlový, přičemž průměrná denní koncentrace tam měla hodnotu 645 mikrogramů na metr krychlový.

 Stav znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji. Průměrná 24hodinová koncentrace polétavého prachu PM10 (v mikrogramech na metr krychlový):

Měřicí stanice Úterý 14. února 05:00 Úterý 14. února 13:00 Středa 15. února 06:00 Středa 15. února 12:00
Český Těšín 176 221 173 115
Havířov 139 163 168 138
Karviná 125 163 197 175
Dolní Lutyně-Věřňovice 117 145 257 318
Ostrava-Fifejdy 137 151 159 161
Ostrava-Mariánské Hory 129 141 146 142
Ostrava-Přívoz 144 164 185 180
Ostrava-Radvanice 134 158 203 186
Ostrava-Zábřeh 146 154 144 143
Frýdek-Místek 154 171 153 120
Třinec-Kanada 215 242 152 90
Třinec-Kosmos 205 215 142 99
Opava 133 138 195 196
Studénka 126 126 138 143

 

Zdroj: ČHMÚ

Olomoucký kraj

Znečištění ovzduší v Olomouckém kraji se dál zvyšuje. Na čtyřech z šesti měřicích stanic průměrná denní koncentrace prachu stále více než trojnásobně překračuje povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový, přičemž hodnoty za posledních 24 hodin vzrostly o několik desítek mikrogramů. Nejhorší situace je v Olomouci, Přerově a Prostějově. V Přerově byla v noci na dnešek zaznamenána hodinová koncentrace 249 mikrogramů prachu, vyplývá z aktuálních dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Smogová situace platí v Olomouckém kraji od pátku. V úterý večer meteorologové kvůli smogu vyhlásili v regionu signál regulace, při němž musí podniky s prašnými provozy omezit výrobu.

V Olomouci se průměrná denní koncentrace zvýšila ze 154 mikrogramů, které přístroje zaznamenaly v úterý ráno, na 173 mikrogramů naměřených dnes v 05:00. Podobné výsledky jsou i v Přerově a Prostějově. V Přerově se tento ukazatel zvýšil z úterních 131 mikrogramů na dnešních 172 mikrogramů a v Prostějově ze 151 mikrogramů na téměř 174 mikrogramů.

O něco lepší je situace v Bělotíně na Přerovsku, kde se průměrná denní koncentrace zvýšila z úterních 107 mikrogramů na 136 mikrogramů. Nejlepší ovzduší je tradičně na Jesenicku. Tamní stanice dnes ráno hlásila průměrnou denní koncentraci 20 mikrogramů prachu na metr krychlový.

V Přerově kvůli velkému množství prachu v ovzduší začala od úterý opět jezdit MHD zdarma. Radnice o tom informovala své obyvatele prostřednictvím textových zpráv. Zdarma jezdily autobusy po městě kvůli zhoršenému ovzduší také na konci ledna. Město podle smlouvy doplatí za každý den jízdy zdarma dopravci 10.000 korun.

Plzeňský kraj

Meteorologové dnes vyhlásili v Plzeňském kraji kvůli vysokým koncentracím prachu v ovzduší smogovou situaci. Nevyloučili současně možnost, že by v brzké době mohl začít platit i signál regulace, při kterém by některé průmyslové podniky měly omezit provoz. ČTK to sdělil Český hydrometeorologický ústav.

Smogovou situaci meteorologové vyhlašují, pokud aspoň na polovině měřicích stanic překročil průměr koncentrace prachu za 12 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový a pro příštích 24 hodin se neočekává pokles. V případě, že se průměr dostane přes 150 mikrogramů na metr krychlový, přistupují k vyhlášení regulace.

V Plzeňském kraji byla smogová situace i regulace naposledy koncem ledna. Posledních několik dnů smog trápí východní polovinu Česka, v úterý byla smogová situace vyhlášena i v Praze.

Středočeský kraj

 

Meteorologové dnes kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu vyhlásili smogovou situaci pro Středočeský kraj. Nejhorší situace je v Kladně-Švermově, kde byl povolený limit pro koncentraci prachu překročen více než sedminásobně. Meteorologové stav ovzduší v Kladně hodnotí nejhorším stupněm, tedy jako velmi špatný. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Smogová situace či regulace platí i v dalších osmi regionech.

Alespoň na polovině meteorologických stanic ve Středočeském kraji překročil dvanáctihodinový průměr koncentrací hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán pokles, což jsou podmínky pro vyhlášení smogové situace. Navíc podle ČHMÚ může být v blízké době vyhlášena takzvaná regulace, při níž musejí některé podniky kvůli znečištění ovzduší omezit výrobu.

Nejhorší situace je na měřicí stanici Kladno-Švermov, kde průměrné hodinové množství polétavého dosahovalo dopoledne až 377 mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Velmi špatná je situace také v Berouně, kde stanice hlásila koncentraci 183 mikrogramů na metr krychlový.

Zlínský kraj

Limit pro denní koncentrace polétavého prachu je ve Zlínském kraji stále překročen zhruba trojnásobně. Ve Zlínském kraji trvá smogová situace, která byla vyhlášena v pátek. Letos se tak stalo již popáté, což je pro region netypické. Od pondělního večera navíc platí regulace, při které musejí některé podniky s prašnými provozy omezit výrobu. Ve Zlínském kraji však kromě tepláren velký průmyslový znečišťovatel ovzduší není.

K dnešním 6:00 dosahovala denní koncentrace polétavého prachu ve Zlíně 174,5 mikrogramu na metr krychlový, v Uherském Hradišti 165,3 a v Otrokovicích 163,2 mikrogramu na metr krychlový. O něco lepší je situace ve Valašském Meziříčí, kde ke stejnému času naměřili 137,8 mikrogramu, a v Těšnovicích u Kroměříže s hodnotou 121,8 mikrogramu na metr krychlový.

Smogová situace je vyhlašována, pokud aspoň na polovině meteorologických stanic překročí průměr koncentrace prachu za 12 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový a pro příštích 24 hodin se neočekává pokles. Regulace se vyhlašuje, pokud dvanáctihodinový průměr koncentrací překročí hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a na dalších 24 hodin se nečeká pokles. Limit je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Smogová situace je dána mohutnou teplotní inverzí, která brání rozptylu všech částic, nejen škodlivých. Meteorologové doporučují omezit pobyt venku a zdržet se fyzické námahy. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, se srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti.

Zlínský kraj

Limit pro denní koncentrace polétavého prachu je ve Zlínském kraji stále překročen zhruba trojnásobně. Ve Zlínském kraji trvá smogová situace, která byla vyhlášena v pátek. Letos se tak stalo již popáté, což je pro region netypické. Od pondělního večera navíc platí regulace, při které musejí některé podniky s prašnými provozy omezit výrobu. Ve Zlínském kraji však kromě tepláren velký průmyslový znečišťovatel ovzduší není.

K dnešním 6:00 dosahovala denní koncentrace polétavého prachu ve Zlíně 174,5 mikrogramu na metr krychlový, v Uherském Hradišti 165,3 a v Otrokovicích 163,2 mikrogramu na metr krychlový. O něco lepší je situace ve Valašském Meziříčí, kde ke stejnému času naměřili 137,8 mikrogramu, a v Těšnovicích u Kroměříže s hodnotou 121,8 mikrogramu na metr krychlový.

Smogová situace je vyhlašována, pokud aspoň na polovině meteorologických stanic překročí průměr koncentrace prachu za 12 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový a pro příštích 24 hodin se neočekává pokles. Regulace se vyhlašuje, pokud dvanáctihodinový průměr koncentrací překročí hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a na dalších 24 hodin se nečeká pokles. Limit je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Smogová situace je dána mohutnou teplotní inverzí, která brání rozptylu všech částic, nejen škodlivých. Meteorologové doporučují omezit pobyt venku a zdržet se fyzické námahy. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, se srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď