Na trať Pístovských mokřadů se vydala stovka posádek

foto V bývalém vojenském areálu Pístov u Jihlavy se 16. září konalo mezinárodní mistrovství ČR a Slovenska v offroad trialu spojené s akcí Pístovské mokřady. Na pořádání pravidelných akcí se s nadšenci pro offroad před rokem dohodli ochránci přírody, kteří se o tento sedmihektarový mokřad starají. Rozrývání půdy koly terénních aut pomáhá řadě rostlin i živočichů. Na snímku je unikátní plovoucí Lada Niva.

Jihlava - V deštivém počasí začaly dvoudenní závody akce Pístovské mokřady, která je i mistrovstvím Česka a Slovenska v offroad trialu terénních automobilů. Na trať v Jihlavě se vydala stovka posádek. Diváci mohli vidět i řadu doprovodných soutěží jako třeba výjezd na čas nebo rychlostní zkoušku. ČTK to řekl Tomáš Kratochvíl z pořádající společnosti.

V bývalém vojenském areálu Pístov u Jihlavy se 16. září konalo mezinárodní mistrovství ČR a Slovenska v offroad trialu spojené s akcí Pístovské mokřady. Na pořádání pravidelných akcí se s nadšenci pro offroad před rokem dohodli ochránci přírody, kteří se o tento sedmihektarový mokřad starají. Rozrývání půdy koly terénních aut pomáhá řadě rostlin i živočichů. Na snímku je havárie jednohoho z trialových speciálů. "Obrovsky si vážím diváků, kteří v tomto počasí dnes přišli. A nebylo jich vůbec málo. Řekl bych, že na to, že vlastně pršelo celý den, bylo diváků neskuteční množství," uvedl.

Spolupořadateli jsou tradičně ochránci přírody, kteří o území pečují. Auta narušují půdu, a brání tak jejímu zarůstání, což prospívá různým živočichům a rostlinám. Závody se konají v bývalém vojenském areálu v Jihlavě - Pístově.

V bývalém vojenském areálu Pístov u Jihlavy se 16. září konalo mezinárodní mistrovství ČR a Slovenska v offroad trialu spojené s akcí Pístovské mokřady. Na pořádání pravidelných akcí se s nadšenci pro offroad před rokem dohodli ochránci přírody, kteří se o tento sedmihektarový mokřad starají. Rozrývání půdy koly terénních aut pomáhá řadě rostlin i živočichů. Na snímku je havárie jednohoho z trialových speciálů. Odpoledne se zájemci utkali v tradiční soutěži Jožin z bažin, kdy se účastníci pokusili proběhnout největší tůní na trati, což se zatím nikomu nepodařilo. "Našlo se devět odvážlivců, kteří v této zimě probíhali tůněmi. A nejrychlejší vyhrál 5000 korun a malé sele. Protože když se rochnil v bahně, tak samozřejmě musel dostat cenu, která s tím koresponduje," řekl Kratochvíl.

Na tankodromu bývalých kasáren našli ochránci přírody před lety vzácné drobné korýše listonohy a žábronožky. V sousedním mokřadu žije řada druhů žab a čolků, roste tam i orchidej vemeník dvoulistý. Auta ale v mokřadu nemohou jezdit pořád, pouze časně zjara a na podzim. V části mokřadu, kde auta nejezdí, ochránci budují tůně, odstraňují náletové dřeviny a sečou trávu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď