Na Svatému Martinu po bouři už hlídkují vojáci a vrací se klid

foto Následky hurikánu Irma ve francouzské části ostrova Svatý Martin.

Marigot (Francie) - Ve francouzské části ostrova Svatý Martin, který před několika dny zpustošil hurikán Irma a který následně zasáhlo velké rabování, začali již pravidelně hlídkovat francouzští vojáci. Podle agentury AFP se jejich přítomnost setkává s velkým povděkem mnoha místních obyvatel, které prudký nárůst kriminality po zásahu hurikánu nemile překvapil. Starosti ale nadále jsou kolem zatím ještě váznoucího zásobování - lidé tu trpí nedostatkem zboží denní spotřeby, potravin i pitné vody.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který v úterý ostrov navštívil, přislíbil obyvatelům "návrat k normálu" a rozsáhlou rekonstrukci. Příští týden prý bude vytvořen mechanismus nouzové finanční pomoci pro postižené, kteří ztratili všechno a přišli i o práci. Většina budov byla na Svatém Martinu srovnána se zemí a poměrně dlouho potrvá, než budou obnoveny.

Francouzská vláda také přislíbila kvůli zhoršení bezpečnostní situace poslat do oblasti 3000 příslušníků bezpečnostních složek. První hlídky tvoří příslušníci námořní pěchoty z města Carcassonne. Do středy platil na ostrově kvůli rabování výjimečný stav, nyní stále platí zákaz nočního vycházení. Macron vyjádřil překvapení nad množstvím ozbrojených skupin v oblasti a řekl, že je potřeba obyvatelstvo odzbrojit. Podle něj "není normální", že na Svatém Martinu je mezi lidmi tolik zbraní.

Podle českého občana Ihora Krotovycha, kterého hurikán Irma na ostrově zastihl, byly bezprostředně po přírodní hrozbě místní gangy největší hrozbou a schovávali se před nimi i místní policisté. "Proto jsme museli opustit Marigot hned první večer po hurikánu Irma a přejet na bezpečnější holandskou část," napsal v jednom z předchozích dnů ve svém e-mailu. Krotovych si také stěžoval, že náhlý nedostatek zásob, z nichž většina byla zničena nebo vyrabována, vedl k prudkému zvýšení cen. "Obchody zvýšily ceny více než desetinásobně, dvě láhve vody mohou stát více než 50 dolarů," upozornil.

Krotovych si také postěžoval na váznoucí evakuaci lidí z postiženého ostrova. První přistávala na místě americká vojenská letadla, která evakuovala pouze Američany. Stejně tak byli obslouženi Kanaďané a Nizozemci. Teprve první francouzské letadlo evakuovalo lidi bez ohledu na státní příslušnost.

K ostrovům nyní směřuje z jihofrancouzského Toulonu vojenská loď BPC Tonnerre se 116 vozidly a tisícem tun materiálu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď