Na Sněžce byl v noci orkán, vítr zastavil horní úsek lanovky

foto Krkonoše, Sněžka - ilustrační foto

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Silný vítr dnes zastavil provoz na horním úseku lanovky na nejvyšší českou horu Sněžku. V noci na dnešek na Sněžce klesla teplota asi na jeden stupeň pod nulu a vrchol hory pokryla námraza. "Sníh to ještě není, padal zmrzlý déšť," řekl ČTK pracovník lanovky. Vítr na Sněžce ráno dosahoval rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině. Provoz lanovky je možný do rychlosti větru 60 kilometrů. Lanovka kvůli větru nejela již ve čtvrtek, kdy stály oba úseky.

Na Sněžce ve čtvrtek v noci vítr v poryvech dosahoval rychlosti až 198 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu, uvedl dnes s odkazem na měření polských meteorologů server novinky.cz. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině.

Turisté mohou při cestě na vrchol využít spodní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Z Růžové hory zbývá turistům na Sněžku 2,5 kilometru pěšky.

Lanovka na Sněžku je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček, které turisty vozily na Sněžku od roku 1949.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď