Na silnicích místy ujetý sníh, vítr zastavil MHD v Ústí a lanovku na Ještěd

foto Kamion na zasněžené silnici, sníh na silnici, zasněžená silnice, zima - ilustrační foto

Praha - Sněžení a déšť se sněhem dnes ráno komplikují dopravu na Vysočině. Na několika místech v kopcích na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku uvízly kvůli mokrému sněhu kamiony. Ujetá vrstva sněhu zůstává na cestách v Orlických horách. Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné, znovu fouká. V Ústí spadlo trakční vedení MHD. D10 je ve směru na Turnov na 32. km uzavřena kvůli nehodě.

Jihočeský kraj

Při srážce dvou osobních aut na silnici E 55 u Ševětína na Českobudějovicku zahynula dnes odpoledne řidička volkswagenu. Muž a žena cestující v audi skončili s važnými zraněními v nemocnici. Policie odklání dopravu ze silnice, která spojuje České Budějovice s Táborem, na Lomnici nad Lužnicí a Třeboň. Silnice bude uzavřena minimálně do 19:00, sdělila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Hasiči na místě vyprostili tři lidi. Příčinu nehody policisté vyšetřují a shánějí případné svědky havárie. Dopravu v Jihočeském kraji komplikuje na některých místech sněžení.

Jihomoravský kraj

Sněhové přeháňky se objevují dnes ráno ve všech okresech Jihomoravského kraje kromě Brna. Silnice jsou však sjízdné bez omezení, vyplývá z informací na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Dálnice jsou vyjma D46 holé a suché, ostatní komunikace jsou holé a mokré.

Teplota se na jižní Moravě ráno pohybuje od minus jednoho do čtyř stupňů Celsia. Na většině území je zataženo, místy polojasno. Sněhové přeháňky jsou na Břeclavsku, Blanensku, v okrese Brno-venkov, na Hodonínsku, Vyškovsku i Znojemsku. Ve všech okresech fouká nárazový a proměnlivý vítr. Viditelnost je bez omezení.

Královéhradecký kraj

V nejvyšších partiích Orlických hor zůstává vrstva uježděného sněhu, která je krytá posypem. Silničáři na Rychnovsku a Hradecku varují motoristy před možností vzniku námrazy. ČTK to dnes zjistila z informací Správy a údržby silnic.

Na většině území hradeckého kraje je polojasno, teploty jsou kolem bodu mrazu. Například na Hradecku provádějí silničáři preventivní posyp. Podle meteorologů se během dne mohou objevit slabé sněhové či smíšené přeháňky, na horách v hradeckém kraji se mohou tvořit sněhové jazyky či závěje.

Liberecký kraj

Silničáři v Libereckém kraji varují dnes před tvorbou sněhových jazyků v horských oblastech. Objevují se tam sněhové přeháňky a fouká silný nárazový vítr. Motoristé by měli být opatrní. Vítr komplikuje údržbu komunikací, i na hlavních tazích může ležet sníh. Dopravu mezi Libercem a Jabloncem zkomplikovala ráno nehoda na frekventované silnici 14, kde osobní auto narazilo do stromu.

V Libereckém kraji je dnes ráno většinou oblačno až zataženo, v nižších polohách se objevují dešťové přeháňky, v horách sněhové. Teploty se drží těsně kolem nuly, a místy se tak může na silnici vytvořit i ledovka.

Hlavní tahy jsou většinou holé a mokré, v horských oblastech ale mohou ležet zbytky sněhu. Platí to i pro hlavní tah z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Na silnicích nižších tříd, hlavně v horských oblastech, leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu, bez zimní výbavy by tam řidiči vůbec neměli vjíždět.

Silný nárazový vítr zastavil dnes na pět hodin kabinovou lanovku na Ještěd. Rychlost větru ráno v nárazech přesahovala 20 metrů za sekundu (72 km/h), přípustných je ale jen 16 metrů (58 km/h). Jak silně fouká, ale nebyli na horní stanici schopni změřit, protože větroměr v mrazivém počasí zamrzal. Odpoledne se situace zklidnila, rychlost větru klesla na 15 metrů za sekundu (54 km/h), ve 14:30 byl provoz obnoven. ČTK to řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Na Ještědu foukal silný vítr už v úterý, ale na severní straně byl klid, a tak lanovku zastavit nemuseli. Dnes foukalo ze severu a foukalo kolmo na lana. "Kabinu už nad cestou to rozhoupávalo a my jsme nedokázali zajíždět do horní stanice," popsal ranní problém přednosta. Na vrcholu navíc vše v ledovém větru rychle namrzalo a bylo podle něj nebezpečné snažit se předměty očistit. Už ráno pokrývala podle Štěpána silná vrstva námrazy i lana, a první vozy tak musely jet hodně pomalu a opatrně.

Letošní rok je podle Štěpána výjimečný. Běžně kvůli větru za rok stojí lanovka tak dvakrát třikrát, letos už byla mimo provoz více než 14 dní. Naposledy stála lanovka 20. prosince, kdy vítr na horní stanici přesahoval v nárazech 83 kilometrů v hodině a shodil hromosvod ze střechy stanice. Mimo provoz byla lanovka několik dní i v říjnu a v listopadu. Nejsilnější poryvy větru tam ale naměřili letos v únoru, kdy rychlost v nárazech přesáhla 130 kilometrů za hodinu.

Za celý letošní rok byla lanovka včetně plánované jarní a podzimní výluky mimo provoz 43 dní, což je podle přednosty o polovinu déle než v jiných letech. Přesto bude počet pasažérů, které na vrchol vyvezla, rekordní. "Už jsme překonali loňský rok, kdy jsme přepravili 291.070 lidí," poznamenal Štěpán. Ještě v září to podle něj vypadalo, že by mohla lanovka překonat hranici 300.000 pasažérů, to se ale zřejmě nepodaří.

Dvoukabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 80 let. Loňský počet přepravených cestujících byl nejvyšší za posledních osm let. Lanovku vybudovala na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Její stavba začala 15. června 1932 a do provozu byla dráha uvedena 27. června 1933. V letech 1971 až 1975 byla lanovka modernizována.

Pardubický kraj

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje zůstávají na silnicích místy zbytky sněhu. Většinou je po po solení rozbředlý, někde i uježděný nebo zledovatělý. Vyplývá to z informací Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

Řidiči by měli být opatrní zvláště v okolí Hlinska na Chrudimsku a Žamberka na Orlickoústecku. Na menších silnicích na Lanškrounsku leží občas zledovatěly sníh krytý posypem. Na Orlickoústecku mohou vozovky namrzat.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou skoro zataženo až polojasno, v oblasti Hlinecka a Holicka foukal nárazový vítr. Teploty byly mezi minus čtyřmi a plus čtyřmi stupni.

Středočeský kraj

Dálnice D10 byla dnes ve směru na Turnov mezi 31. a 32. kilometrem uzavřená téměř tři hodiny kvůli nehodě tří osobních aut. Čtyři lidé jsou zranění, jedním z nich je i dítě, které museli záchranáři resuscitovat. ČTK to řekli mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek a mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. Provoz byl obnoven kolem 13:15.

Policisté dopravu odkláněli na 27. kilometru u Benátek nad Jizerou, na dálnici se vytvořily kolony. Vyšetřování nehody dál pokračuje, policisté žádají svědky havárie, aby se přihlásili na lince 158 nebo přímo dopravním policistům na čísle 974 877 251.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby mají dva lidé středně těžká poranění, dalšího člověka přepravil vrtulník s těžkými zraněními do jedné z pražských nemocnic. U dítěte nastala zástava oběhu, záchranáři provedli resuscitaci a napojili dítě na umělou plicní ventilaci, uvedla Effenbergerová. Sanitka jej pak převezla do pražské nemocnice v Motole.

Ústecký kraj

Silný vítr, déšť, sněhové jazyky a na hřebenech závěje dnes celý den komplikovaly cestování v Ústeckém kraji. Na náměstí v Lovosicích spadl strom, nikdo nebyl zraněn. Vodu odčerpávají hasiči na Děčínsku. ČTK to řekl operační důstojník krajských hasičů.

V Bynovci se přeplnil rybník a voda teče na silnici. "Právě na Děčínsku si řidiči musejí dát pozor na vodu na komunikacích, sklepy jsme odčerpávali asi tři," uvedl operační důstojník.

Hasiči připravovali hráz také v Křešicích na Litoměřicku, kde ale nakonec voda zůstala v korytu. Už ráno odklízeli hasiči popadané stromy. Jeden zablokoval cestu ve Veliké Vsi na Chomutovsku.

V Krušných horách na Chomutovsku havaroval okolo půl desáté dopoledne autobus. Skončil v příkopě u Loučné. "Na místě silně foukalo a autobus sjel do příkopu. Z patnácti cestujících jeden utrpěl lehké zranění," řekla ČTK policejní mluvčí Jaromíra Střelcová.

Při cestě do hor musejí řidiči počítat se sněhovými jazyky. Na horách může vítr vát rychlostí 70 až 90 kilometrů v hodině. Na hřebenech se tvoří závěje.

Meteorologové navíc varují před náledím. Mohlo by se začít tvořit na mokrých komunikacích a chodnících už dnes večer.

Kraj Vysočina

Sněžení a déšť se sněhem dnes ráno komplikují dopravu na Vysočině. Na několika místech v kopcích na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku uvízly kvůli mokrému sněhu kamiony. Silnice jsou mokré po chemickém ošetření. Dohlednost je kvůli srážkám na mnoha místech snížená. Na Pelhřimovsku napadlo několik centimetrů nového sněhu. Řidiči musí podle silničářů věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.

"Děláme všechno pro to, aby se sníh rozpustil, v terénu máme na celém území kraje přes 90 sypačů," řekl ČTK Roman Hubený z dispečinku Krajské správy a údržby silnic. Kamiony měly podle něj problémy hlavně v lokalitě Skřivánek mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem a u Stonařova na Jihlavsku. Všechny silnice jsou podle silničářů průjezdné.

Na Vysočině je zataženo, sněží na celém území kraje, nejvíc na Pelhřimovsku. Vane slabý vítr, teploty se pohybují kolem nuly. Během dne budou podle meteorologů postupně od východu srážky ustávat a bude ubývat oblačnosti. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat od minus jednoho do plus tří stupňů. Čerstvý severní vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti až přes 50 kilometrů v hodině, bude večer slábnout.

Zlínský kraj

Ve vyšších polohách Vsetínska napadl sníh, řidiči musí být opatrní. Místy se tam na silnicích vyskytuje zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Ostatní silnice ve Zlínském kraji jsou většinou holé a suché, sjízdné bez omezení, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Až na sněhové přeháňky na Vsetínsku je dnes v kraji většinou oblačno, vane mírný vítr, teploty se pohybují do minus dvou do dvou stupňů Celsia.

Podle meteorologů by dnes v kraji mělo být polojasno až skoro jasno, jen na Vsetínsku místy přechodně zvětšená oblačnost. Odpolední teploty by měly vystoupat až k pěti stupňům Celsia.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď