Na pohřeb řidiče polského kamionu z Berlína dorazil i Duda

foto Pohřeb polského řidiče kamionu, který zemřel při teroristickém útoku na berlínském vánočním trhu.

Banie (Polsko) - Za účasti prezidenta Andrzeje Dudy a stovek dalších lidí dnes v Polsku začal pohřeb řidiče kamionu, který zemřel při teroristickém útoku na berlínském vánočním trhu. Informovala o tom televize TVN24. Řidič Lukasz Urban, jehož mnozí Poláci i Němci považují za hrdinu, byl zastřelen pravděpodobným pachatelem útoku Anisem Amrim, který s jeho kamionem najel minulý týden do vánočního tržiště, kde zemřelo 12 lidí.

Před kostelem ve městě Banie na severozápadě Polska, kde v pravé poledne začal pohřební obřad zádušní mší, se shromáždila skupina Urbanových kolegů a dávali najevo lítost nad jeho skonem troubením svých klaksonů.

Vedle Dudy si na mši našla cestu rovněž šéfová kabinetu premiérky Beata Kempaová, místopředseda dolní komory parlamentu Joachim Burdzinski či zástupce německé ambasády v Polsku.

U kostela, do něhož se vešly zhruba dvě stovky lidí, se shromáždil dav dalších obyvatel okolí, kteří vzdávali hold sedmatřicetiletému řidiči, jenž s rodinou žil v nedaleké obci Rožnowo.

Urban byl v Berlíně s kamionem naloženým ocelí, který několik hodin před masakrem podle vyšetřovatelů Amri přepadl a poranil řidiče na hlavě. Není zcela jasné, zda Polák žil ještě v době útoku, podle výsledku pitvy je však patrné, že mu vážnost jeho zranění nedovolila jakkoli zmírnit následky atentátu.

Náklady na dnešní pohřeb hradí polská vláda, která rovněž přislíbila, že Urbanově rodině vyplatí mimořádnou rentu. Tisíce Němců na internetu podepsaly petici, která navrhuje udělit mu posmrtně nejvyšší německé vyznamenání, Spolkový kříž za zásluhy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je pondělí 23. října 2017

Očekáváme v 5:00 8°C

Celá předpověď