Na mnoha místech jsou Tátafesty a další akce na oslavu Dne otců

foto Muž v domácnosti, dítě, práce v kuchyni - ilustrační foto.

Praha - Na mnoha místech Česka se dnes konají Tátafesty na oslavu Dne otců, který připadá na třetí červnovou neděli. Za akcemi na oslavu otcovství stojí Liga otevřených mužů (LOM), poprvé je pořádala v roce 2007. Od roku 2012 je organizuje spolu s Unií center pro rodinu a komunitu. Oslavy či připomínku otcovského svátku chystají ale i další organizace.

"Je dobře, že i tátové dostali svůj svátek. Dáváme jim tím najevo, že jsou v životě dětí důležití," uvedl ředitel LOM Martin Jára.

Podle ligy nyní "generaci pasivních otců" střídají muži, kteří se chtějí svým dětem věnovat a mají o péči zájem. Podle výzkumu, který si liga nechala vypracovat, dvě pětiny otců o nástupu na rodičovskou dovolenou uvažují. Desetina mužů by na ni pak chtěla jít. Loni na ní bylo 5200 otců. Tvořili tak necelá dvě procenta příjemců rodičovského příspěvku.

Podle ligy za malým podílem je finanční nevýhodnost pro rodinu i stereotypní představy o rolích mužů a žen. "Muži jsou stále primárně vnímáni jako živitelé rodiny. Často pro ně tedy může být aktivní zapojení do péče velmi těžké, i přes jejich vlastní přání navázat s dětmi intenzivnější vztah," míní Lukáš Talpa z ligy. Podle něj zahraniční výzkumy potvrdily, že děti, o které se otec stará, mají lepší výsledky ve škole a lépe zvládají vztahy.

Liga se snaží aktivní otcovství podporovat. Usiluje i o změnu podmínek u zaměstnavatelů. Lobbuje také za přijetí zákonů, naposledy například o otcovské dovolené po narození potomka. Na tu by měli muži mít možnost začít chodit v příštím roce. Na týdenní volno by mohli do šesti týdnů po narození dítěte nastoupit ti, kteří si platili nemocenské pojištění. Dostávat by z něj měli 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské.

Informace o tátafestech je možné najít na webu www.tatafest.cz. Akce pořádají i mateřská centra. Jejich síť zahájila na den matek kampaň na podporu rodiny, skončit má 19. června po dni otců. Své shromáždění organizuje také Unie otců, a to od 10:00 do 12:00 na pražském Václavském náměstí. Stěžovat si chce na "častou protiústavní diskriminaci podle pohlaví", a to od soudů, soudních znalců či sociálních pracovníků.

Den otců se poprvé slavil v červnu 1910 v americkém městečku Spokane ve státě Washington. Tradici založila Sonora Smartová Doddová na počest svého otce, který ji a její bratry po smrti jejich matky sám vychoval. Na nápad zakladatelka tradice přišla při mši na Den matek. Mínila, že by si ocenění za péči zasloužili i muži, kteří se odpovědně a s láskou starají o své potomky a rodiny. Postupně se svátek rozšířil do desítek zemí světa. Někde se ale slaví v jiném než červnovém termínu a oslavy mívají také různou podobu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

21°C

Dnes je úterý 24. dubna 2018

Očekáváme v 7:00 14°C

Celá předpověď