Na letošní Floře Olomouc je méně prodejců, asi kvůli EET a počasí

foto Jarní etapa mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc byla zahájena 20. dubna. Motto hlavní expozice v pavilonu A, kde se prolínají aranžované masky z celého světa s květinami, zní Tajemná tvář světa.

Olomouc - O něco méně prodejců i stánků najdou letos návštěvníci na jarní etapě mezinárodní výstavy květin Flora, která byla dnes zahájena na stejnojmenném výstavišti nedaleko centra Olomouce. Pokles může souviset s novou povinností prodejců elektronicky evidovat tržby (EET) i výrazným ochlazením, řekl dnes novinářům ředitel Výstaviště Flora Jiří Uhlíř. Výstava Flora v Olomouci potrvá do neděle.

Zatímco loni se jarní etapy Flory zúčastnilo celkem 350 vystavovatelů a prodejců, tak letos je jejich počet podle Uhlíře o něco vyšší než tři stovky. "Nějaký malý úbytek jsme zaznamenali. Akorát zatím nevím, jestli to bylo způsobeno kvůli zavedení EET nebo studenou vlnou, která nás zasáhla ve středu," uvedl Uhlíř. Část vystavovatelů podle Uhlíře dorazí na Floru se zpožděním, jelikož mají problém se do Olomouce dostat přes sněhem zaváté Jesenicko.

Uhlíř upozornil, že kvůli EET letos klesl počet stánků, jelikož vystavovatelé nechtěli investovat do zbytečně velkého počtu zařízení na evidenci tržeb. "Například jeden vystavovatel měl loni tři stánky a letos po zavedení EET má už jenom jeden, ale větší," upozornil Uhlíř, podle kterého to bude mít zřejmě nepříznivý dopad na celkové výnosy společnosti Výstaviště Flora z prodeje výstavní plochy.

Registrační pokladny si prodejci museli zajistit sami. "Poskytujeme jen datové pokrytí, aby se mohli přihlásit. Registrační kasa je záležitostí vybavenosti každého vystavovatele," řekl Uhlíř. Samotné výstaviště si pořídilo deset pokladen jenom na vstupenkový systém s datovým pokrytím. "Náklady na zavedení EET na výstavišti, což není jenom záležitost vstupenek, ale i vybavení cateringu, se vyšplhají přes milion korun," podotkl Uhlíř.

Zatímco loni se mohli návštěvníci 37. ročníku výstavy přenést do doby panovníka Karla IV., který se výrazně zasadil o rozvoj sadařství a zahradnictví na území Česka, letos jarní výstava nese motto Tajemná tvář světa. Téma hraje roli i v expozici Českého zahrádkářského svazu, který návštěvníky seznámí s rafinovanými metodami maskování, jimiž se rostliny i živočichové snaží odolávat nástrahám okolního světa. Hlavním partnerem jarní etapy výstavy je Thajsko.

Zahrádkáři a kutilové si na Výstavišti Flora můžou tradičně vybrat z pestré nabídky květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků či zahradnických pomůcek. Loni na výstavu zavítalo 75.000 návštěvníků, letos organizátoři doufají, že návštěvnost bude minimálně taky taková. Brány výstavy budou do neděle otevřené každý den od 9:00 do 18:00.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-2°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď