Na ISS úspěšně přistála loď s Rusem a Američanem na palubě

foto Ruský kosmonaut Fjodor Jurčichin (vpravo) a jeho americký kolega Jack Fischer.

Bajkonur (Kazachstán) - Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dorazili dva noví členové nyní pětičlenné posádky. Ruský kosmonaut Fjodor Jurčichin a americký astronaut Jack Fischer do orbitálního komplexu vstoupili dvě hodiny po úspěšném přistání ruské vesmírné lodi Sojuz MS-04. Ta je k cíli dopravila zhruba šest hodin po startu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Informovaly o tom ruské Středisko pro řízení letů (CUP) a americká vesmírná agentura NASA.

Obvyklé místo třetího kosmonauta v lodi tentokrát zaujal kontejner s potravinami o váze 70 kilogramů. Původně měli letět na ISS dva Rusové, ale agentura Roskosmos se rozhodla od jara snížit počet členů ruské posádky ISS ze tří na dva kosmonauty, dokud ke stanici nebude připojen laboratorní modul Nauka (Věda), uvedla agentura TASS a dodala, že tato praxe má pokračovat přinejmenším do podzimu příštího roku.

Současně má počet členů posádky z jiných států než Ruska vzrůst ze tří na čtyři. V lodi MS-04 měl třetí místo zaujmout zahraniční astronaut, ale v tak krátké lhůtě se žádného připraveného adepta nepodařilo najít.

Rusko-americká posádka tohoto Sojuzu by měla na oběžné dráze zůstat 136 dnů a naplánováno má více než 40 experimentů například v oblasti kosmické biologie, biotechnologií nebo fyzikálních a chemických procesů. Pro Jurčichina je to už pátý let, Fischer je ve vesmíru poprvé.

Kosmický zelenáč Fischer před odletem do vesmíru prozradil, že největší výzvou pro něj asi bude naučit se používat ve stavu bez tíže palubní toaletu.

Na stanici dvojici přivítali Francouz Thomas Pesquet, Rus Oleg Novickij a Američanka Peggy Whitsonová, kteří na oběžnou dráhu dorazili loni v listopadu. První dva z nich se podle plánu vrátí na Zemi v červnu.

Velitelka Whitsonová, která si nedávno pobyt na ISS o tři měsíce prodloužila, v pondělí pokoří dosavadní americký rekord 534 dní strávených celkově jedním astronautem ve vesmíru. Podle NASA se očekává, že jí kvůli tomu zavolá prezident Donald Trump, aby jí blahopřál.

V květnu mají Jurčichina a Fischera následovat Rus Sergej Rjazanskij, Ital Paolo Nespoli a Randy Bresnik z USA.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

23°C

Dnes je pátek 20. dubna 2018

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď