Na hradě v Brandýse našli archeologové i kapesní sluneční hodiny

foto Archeologický výzkum zříceniny hradu v Brandýse nad Orlicí přinesl několik zajímavých nálezů. Zajímavostí je část kapesních skládacích slunečních hodin (na snímku).

Brandýs nad Orlicí (Orlickoústecko) - Archeologický výzkum zříceniny hradu v Brandýse nad Orlicí přinesl několik zajímavých nálezů. V zemi se skrývaly například kruhová zlacená nášivka, mince nebo nášlapný třmen na napínání samostřílu. Zajímavostí je část kapesních skládacích slunečních hodin, řekl ČTK David Vích z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, který výzkum vedl.

Archeologický výzkum zříceniny hradu v Brandýse nad Orlicí přinesl několik zajímavých nálezů. Zajímavostí je část kapesních skládacích slunečních hodin (na snímku). "Je to malá kostička o straně zhruba čtyři centimetry vyřezaná z kosti. Jak přesně to fungovalo, zatím nevíme," uvedl Vích.

Archeologové objevili i úlomky keramiky a zvířecí kosti. Nálezy jsou nyní v péči konzervátorů v muzeu v Roztokách u Prahy, jejich zpracování bude trvat zhruba rok.

Během výzkumu se odkryl půdorys přízemí hradu. Po zdokumentování a zpevnění je opět zakryje zemina, aby zdi nechátraly.

Hrad pochází z konce 13. století. Jeho zakladatelem byl patrně Jindřich z Brandisa, který byl ve službách olomouckého biskupa. Zřícenina patří městu, stará se o něj Sdružení pro záchranu hradu Brandýs nad Orlicí. V předchozích letech byla dokončena obnova západního průčelí, díky čemuž se vzhled objektu přiblížil své někdejší podobě středověkého hradu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 23. června 2018

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď