Na arabsko-kurdské milice zaútočila na východě Sýrie letadla

foto Ilustrační foto - Ruský stíhací letoun Su-30 na vojenské základně v syrském Hemeimeemu.

Bejrút - Na příslušníky Syrských demokratických sil (SDF), což jsou arabsko-kurdské milice, zaútočila ráno ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur letadla. Představitelé SDF z bombardování obvinili ruské a syrské vládní síly. Také Washington připsal odpovědnost Moskvě, ta ji však popřela. Američané ze vzduchu podporují milice v boji proti teroristům z organizace Islámský stát (IS).

Letadla startovala z území, která mají pod kontrolou syrské vládní jednotky, jimž pomáhá ruská armáda. Zaútočila na východním břehu řeky Eufrat. Šest bojovníků SDF přitom utrpělo zranění, informovala agentura Reuters.

Pentagon oznámil, že na zasaženou oblast podnikly nálet ruské bojové letouny. Moskva přitom podle Washingtonu věděla, že se v místech nacházejí členové SDF i poradci z mezinárodní koalice, která pod vedením USA přispívá k boji proti IS.

Odpovědnost Moskvy popřel mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. "To není možné. Proč bychom je bombardovali?" řekl podle agentury AFP na ruské letecké základně Hmímím na západním pobřeží Sýrie.

V provincii Dajr az-Zaur útočí proti IS jak milice SDF, tak syrská armáda. Tu kromě Ruska podporují i skupiny spřízněné s Íránem. Provincie, kterou protíná řeka Eufrat a která sousedí s Irákem, je poslední významnou baštou IS v Sýrii. Region je bohatý na ropu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 19. června 2018

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď