Na Aljašce se schází Arktická rada, včetně Lavrova a Tillersona

foto Americký ministr zahraničí Rex Tillerson se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem.

Fairbanks (USA) - Ve Fairbanksu na Aljašce se dnes scházejí ministři zahraničí osmi států Arktické rady, tedy Dánska, Finska, Islandu, Kanady, Norska, Ruska, Švédska a USA. Na pořadu je zhodnocení dvouletého amerického předsednictví v radě, které bylo podle americké diplomacie zaměřeno především na "udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí v Arktidě". Předsednictví v radě po USA převezme Finsko.

Arktická rada je platformou spolupráce zúčastněných států. O růstu významu polárních končin v plánech velmocí svědčí mimo jiné i to, že při slavnostní přehlídce 9. května na moskevské Rudé náměstí poprvé vjely i nově vyvinuté "arktické typy" ruské vojenské techniky a zbraní v maskování určeném pro polární výsadek.

Ve Fairbanksu se znovu setkají šéfové ruské a americké diplomacie Sergej Lavrov a Rex Tillerson, kteří spolu jednali už ve středu ve Washingtonu, kde ruského ministra přijal v Bílém domě Donald Trump. Lavrov je nejvyšším představitelem Ruska, se kterým se prezident USA od lednového nástupu do funkce setkal. Lavrov ocenil pragmatický přístup Trumpova týmu, nicméně problémy ve vztazích mezi oběma velmocemi nelze vyřešit za jediný den.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 20. dubna 2018

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď