MVČK: Boje v Sýrii jsou nejkrvavější od dobytí východního Halabu

foto Rakety s plochou dráhou letu odpalované na Islámský stát v Sýrii z ruských ponorek v Středozemním moři.

Damašek - Boje v Sýrii jsou nejkrvavější od loňského prosince, kdy syrská armáda podporovaná Ruskem dobyla východní Halab (Aleppo) z rukou rebelů. V uplynulých deseti dnech bylo v Sýrii navíc zničeno deset nemocnic, a tisíce lidi tak nemají přístup k lékařské péči. S odkazem na sdělení Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) o tom informovala agentura Reuters. Rusko mezitím ze dvou ponorek v Středozemním moři na radikály v provincii Dajr az-Zaur odpálilo střely s plochou dráhou letu, informovalo ruské ministerstvo obrany.

V uplynulých dvou týdnech byly vojenské operace v Sýrii zesíleny, což mělo za důsledek zvýšený počet civilních obětí v Rakce, Idlibu a východní Ghútě, uvedla vedoucí operací MVČK v Sýrii Marianne Gasserová. Červený kříž se například setkal s případem, kdy bombardování zabilo deset lidí z třináctičlenné rodiny, která prchala před násilím v provincii Dajr az-Zaur, dodala.

V posledních týdnech se v centrální, severní a východní Sýrii vyostřily boje mezi syrskou armádou a povstalci. Boje rovněž pokračují v některých z oblastí, kde byla podle dohody mezi Ruskem, Íránem a Tureckem, která vznikla v kazašské Astaně, vyhlášena bezpečnostní zóna. Uprchlické tábory na východě Dajr az-Zauru a v okolí Rakky tak podle Červeného kříže přijímají asi 1000 vysídlených žen, mužů a dětí denně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď