Muzeum Kampa vystavuje dvě stovky bot slavného návrháře Blahnika

foto Španělský módní návrhář Manolo Blahnik vystoupil 10. srpna v pražském Muzeu Kampa na tiskové konferenci k výstavě The Art of Shoes, světově proslulých bot z jeho dílny.

Praha - V pražském Muzeu Kampa se zastavila putovní výstava, která představí oblíbené dámské boty návrháře Manolo Blahnika. Boty, které mnohé ženy znají z filmu a televize, kde je nosí či po nich touží hrdinky reálné či smyšlené, si budou moci zájemci prohlížet od pátku do 12. listopadu. Kromě samotných lodiček, střevíčků a sandálů uvidí také autorovy návrhy a mohou se dozvědět, jak kultovně vnímané boty vznikají. "Je tu počasí jak na Sicílii," zahájil Blahnik tiskovou konferenci na sluncem zalitém dvoře Muzea Kampa, kam spolu s novináři přišlo několik desítek milovníků módních trendů.

Výstava bot světově proslulého návrháře Manolo Blahnika The Art of Shoes bude k vidění od 11. srpna v pražském Muzeu Kampa. Boty, které mnohé ženy znají z filmu a televize, kde je nosí či po nich touží hrdinky, si budou moci zájemci prohlížet do 12. listopadu. V Česku chtějí zdejší spolupořadatelé výstavy The Art of Shoes Blahnika představit také jako slavného českého emigranta. Blahnik vyrostl na Kanárských ostrovech, žije v Británii, ale má české kořeny. Jeho otec byl českým občanem, žil a pracoval před druhou světovou válkou jako lékárník nedaleko pražské Kampy. Odešel s nástupem nacismu.

Putovní výstava se už konala v Miláně a Ermitáži, na podzim se plánuje do Madridu a poté do Toronta. Praha je jedinou její středoevropskou destinací. Podle Jiřího Pospíšila, člena správní rady Muzea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových, výstava ukáže boty jako špičkové předměty užitého umění. "Usilovali jsme o takovou výstavu dlouho, přišla do toho ale rekonstrukce naší hlavní budovy, jsme ale rádi, že se výstavy chopilo Muzeum Kampa," řekla dnes ČTK ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

Výstava bot světově proslulého návrháře Manolo Blahnika The Art of Shoes bude k vidění od 11. srpna v pražském Muzeu Kampa. Boty, které mnohé ženy znají z filmu a televize, kde je nosí či po nich touží hrdinky, si budou moci zájemci prohlížet do 12. listopadu. Z celkem 30.000 modelů uložených v soukromém archivu Blahnik s kurátorkou výstavy Cristinou Carillo de Albornozovou vybrali 212 bot a 80 jeho kreseb. Zachycují jeho inspirace architekturou, uměním, botanikou, literaturou, kinematografií, historií i některými zeměmi jako třeba Rusko, Itálie či Španělsko. Výstava ukazuje přehled jeho tvorby od 70. let po současnost. V poslední části výstavy je kolekce obuvi Marie Antoinette, kterou Blahnik vytvořil s herečkou Milenou Canorenovou, která panovnici ztvárnila ve stejnojmenném filmu Sofie Coppolové. Návštěvníci výstavy uvidí také záběry toho, jak Blahnik pracuje.

Výstava bot světově proslulého návrháře Manolo Blahnika The Art of Shoes bude k vidění od 11. srpna v pražském Muzeu Kampa. Boty, které mnohé ženy znají z filmu a televize, kde je nosí či po nich touží hrdinky, si budou moci zájemci prohlížet do 12. listopadu. "Manolo je neskutečně vizuální člověk, jeho mysl si nedopřeje oddechu a neustále zvídavě prozkoumává svět. V každém stylu se snaží zachytit to, co považuje za esenci elegance, ženskosti a krásy. (...) Manolovy boty nesou jeho emoce, vášeň a lásku k životu," uvedla Cristina Carillo de Albornoz. Výstava je rozdělena do šesti částí podle zdrojů Blahnikovy inspirace - jsou jimi vlivy geografické, architektonické, umění, příroda či materiály; gala je sekce, kde jsou modely nejvíc inspirované fantazií autora a poslední část je nejrozsáhlejší, obsahuje modely věnované osobnostem, jež na Blahnika měly největší vliv - od Anny Piaggiové, editorky časopisu Vogue přes herečku Brigitte Bardotovou po Alexandra Velikého.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď