Muž zadržený a zraněný po útoku u Paříže ještě nemůže vypovídat

foto Automobil útočníka na vojáky z Paříže poté, co byl na francouzské dálnici zastaven bezpečnostními složkami.

Paříž - Podezřelý řidič, kterého francouzská policie ve středu zadržela a těžce zranila, když najel do skupiny vojáků, je stále v nemocnici a jeho stav mu neumožňuje podrobit se výslechu. Vyšetřovatelé mezitím pátrají po případných dalších komplicích zadrženého. S odvoláním na soudní zdroje o tom dnes informují francouzská média. Ta za podezřelého označují Alžířana ve věku 36 nebo 37 let.

Řidič zranil na západopařížském předměstí Levallois-Perret šest vojáků, z toho tři těžce. Muže označovaného jménem Hamou Benlatreche policie zadržela na dálnici A16, kudy se snažil uniknout na sever směrem k Belgii. Při zásahu jej zranila střelba. Hospitalizován je v severofrancouzském Lille.

Nejmenovaný policejní činitel agentuře AP sdělil, že podezřelý žil ve Francii legálně a nikdy nebyl odsouzen za žádný trestný čin. Úřady ho ale podezíraly z menších deliktů. Ve středu některá francouzská média uvedla, že pomáhal cizincům bez povolení se dostat do země.

Benlatrecheův strýc Mohammed řekl televizi BFM, že jeho synovec byl praktikující muslim, který své rodině tvrdil, že pracuje jako řidič dodávky a rovněž pro operátora osobní přepravy Uber. Podle něj ale Hamou nejevil známky radikalizace. "Nešlo uvěřit, že šlo o něj," poznamenal strýc.

Protiteroristický odbor pařížské prokuratury případ vyšetřuje jako "pokus o vraždu úředních osob v rámci terorismu a ve spolupráci s dalšími pachateli teroristické trestné činnosti".

Prezident Emmanuel Macron ve středu večer na twitteru "blahopřál policii, která zatkla pachatele útoku". Vyšetřovatelé ho ale oficiálně stále evidují pouze jako podezřelého, protože zatím stoprocentně nepotvrdila, že útočník z Levallois-Perret je tou samou osobou, která byla zadržena na dálnici.

Zranění vojáci jsou v péči lékařů vojenských nemocnic, většinou utrpěli zlomeniny. Účastnili se bezpečnostní operace Sentinelle, kterou Francie zahájila v reakci na teroristické útoky v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015. Od té doby si útoky ve Francii vyžádaly 239 obětí, od poloviny loňského roku cílí hlavně na příslušníky bezpečnostních složek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď