Muž, který se angažuje kolem tábora v Letech, dostal ocenění

foto Předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička obdržel 29. září v Praze od ministra kultury Daniela Hermana (vlevo) ocenění Artis Bohemiae Amicis za dlouholeté aktivity týkající se tábora v Letech u Písku.

Praha - Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička dostal ocenění Artis Bohemiae Amicis za dlouholeté aktivity spojené s táborem v Letech u Písku. Růžičkovi ocenění předal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který řekl, že i díky Růžičkovi se o této části československých dějin začalo mluvit.

Růžičku ministr označil za člověka, který reprezentuje skupinu "velice drsně zasaženou rasovou nenávistí". Uvedl, že součástí kultury musí být i "kultura připomínání", a to i těch kapitol historie, na které se nevzpomíná dobře.

Růžička uvedl, že táborem v Letech prošla i jeho matka, on sám se ale o existenci tábora dozvěděl se zpožděním. Na místě koncentračního tábora v Letech, kde byli za druhé světové války byli internováni Romové z Protektorátu Čechy a Morava, stojí od 70. let minulého století vepřín. O jeho odkupu a zbourání se mluví již více než 20 let, k odstranění vepřína vyzval Česko i Evropský parlament.

Letos vláda schválila odkup. Smlouvu chce stát uzavřít s vlastníkem vepřína v nejbližší době, peníze by šly z rozpočtu na rok 2018. Herman dnes řekl, že smlouva bude podepsaná ještě před volbami. Poté vláda zveřejní cenu i další podrobnosti smlouvy.

Od srpna 1942 do května 1943 prošlo letským táborem 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Při likvidaci takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi v noci z 2. na 3. srpna 1944 byly povražděny téměř tři tisícovky lidí. Na 2. srpna proto připadá Památný den romského holocaustu. Celkem zahynulo v Evropě za války na 500.000 Romů a Sintů.

Medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelům českého umění) uděluje ministerstvo kultury od roku 2000. Loni ji získal například bývalý dirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 19:00 26°C

Celá předpověď