Mrazivá vlna si v Evropě vyžádala přes 60 životů, nejvíc v Polsku

foto Žena jde za mrazivého počasí po ulici v Bukurešti.

Praha - Už více než šedesáti lidem přinesla smrt vlna mrazů, která od minulého týdne sužuje velkou část Evropy. Třetina obětí přitom připadá na Polsko, kde jen během pondělí zemřelo šest lidí a od 1. listopadu se tak tragická bilance této země v letošní zimě zvýšila na více než 70 mrtvých. Následkům podchlazení podlehly od pátku také čtyři osoby na Slovensku, sdělilo dnes tamní Operační středisko záchranné zdravotní služby.

Nejméně dalších devět lidských životů si od víkendu vyžádalo mrazivé počasí a přívaly sněhu na západním Balkánu. Oběti hlásí Srbsko, Makedonie, Albánie a Bosna. Kvůli nebezpečnému ledu se zastavila lodní doprava na Dunaji od Maďarska po Rumunsko, ale i na Sávě. Podobné opatření přijaly také německé a polské úřady na Odře.

Zejména na jihu, ale i v centrální části Srbska je dál kvůli sněhovým závějím řada vesnic odříznutá od okolí. V obci Duga Poljana umrzli 88letý muž a jeho 64letý syn. Naproti tomu štěstí měl muž, který podle místních médií spadl v obci Smoljinac na východě země do vyschlé studny a dva a půl dne přežil v pětimetrové hloubce až dvacetistupňové mrazy, než ho náhodou objevil soused.

V Makedonii, kde rtuť teploměru rovněž klesla pod minus 20 stupňů Celsia, zemřeli za poslední tři dny tři lidé. Ve Skopji našli zmrzlého 68letého bezdomovce a ve městě Strumica na jihu země zemřel na prahu svého domu 60letý muž. Třetí obětí zimy je 80letá žena, kterou našli v jejím domě na východě Makedonie.

Silná sněhová peřina pokryla i Albánii a několik obcí zcela izolovala. V Sarandě podle médií napadl sníh poprvé po 32 letech. Ve městě Korča umrzl bezdomovec, který se tak v zemi stal již pátou obětí mrazivé zimy.

Také v odlehlých končinách Bosny a Hercegoviny mráz usmrtil tři lidi. Kromě toho v padesátitisícovém městě Zenica vypadlo dálkové vytápění domů kvůli havárii v místní ocelárně ArcelorMittal, která teplo pro město zajišťuje.

Kvůli ledovému krunýři či nebezpečné ledové tříšti zastavila lodní dopravu na svém 900 kilometrů dlouhém úseku Dunaje rumunská policie. Stejný krok učinily na druhém břehu tohoto evropského veletoku i bulharské úřady. Na svém úseku Dunaje se z téhož důvodu přidaly Maďarsko, Chorvatsko i Srbsko, které zastavilo dopravu také na Sávě.

Vyplouvat lodě nesmějí kvůli ledu ani na Odře. Z polské a německé strany se podle agentury DPA očekává nasazení 13 ledoborců. Zda a popřípadě kdy se tak stane, se má rozhodnout v nadcházejících dnech.

V Německu způsobily sníh a náledí i během dneška značné dopravní problémy v řadě spolkových zemích. V městečku Isny im Algau přimáčkl sypací vůz 60letého muže, který posléze podlehl utrpěným zraněním. Provoz na frankfurtském letišti zachraňovalo nepřetržité nasazení techniky k odstraňování ledu a k odklízení sněhu. Snížit rychlost musely i rychlovlaky, které zajišťují spojení s letištěm a za normálních podmínek dosahují až 300 kilometrů v hodině.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je sobota 18. listopadu 2017

Očekáváme v 1:00 4°C

Celá předpověď