MMF uvolnil Ukrajině další miliardu USD ze slíbené pomoci

foto Sídlo MMF ve Washingtonu. Ilustrační foto.

Kyjev - Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil uvolnění finanční pomoci Ukrajině ve výši jedné miliardy dolarů (25,4 miliardy Kč). Na svém facebookovém profilu to dnes uvedl ukrajinský prezident Petro Porošenko. MMF zprávu potvrdil.

MMF Ukrajině přislíbil pomoc 17,5 miliardy dolarů. Země by letos měla obdržet celkem čtyři splátky. Podmínkou půjčky je zavádění hospodářských reforem a boj proti korupci.

"Výkonná rada MMF dnes rozhodla, že Ukrajině přidělí miliardu dolarů," napsal Porošenko. Ukrajinský prezident v rozhodnutí vidí potvrzení, že Ukrajina reformy skutečně zavádí.

V tomto smyslu se vyjádřil i první náměstek výkonné ředitelky MMF David Lipton. Podle něj země ukazuje známky ekonomického zlepšení a zpomalení inflace. K dosažení rychlejšího a trvalejšího růstu Lipton doporučil zvýšení příjmů, strukturální reformy, které by zlepšily podnikatelské prostředí, a podporu zahraničním investicím.

Platba byla opožděna, protože fond vyhodnocoval, jaký dopad na ekonomiku bude mít nedávné rozhodnutí Kyjeva zablokovat nákladní dopravu na východ země. Ten ovládají separatisté.

Čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 17,5 miliardy USD schválil fond v březnu 2015. Včetně dnešní splátky z něj Ukrajina dosud obdržela 8,38 miliardy USD.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je neděle 21. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď