Mluvili jsme i o velvyslancích, řekl Zaorálek k Forejtovi

foto Bývalý ředitel protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt (na snímku z 25. října 2016).

Lány (Kladensko) - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) jednal dnes s prezidentem Milošem Zemanem mezi čtyřma očima i o velvyslancích. Bez dalších podrobností to uvedl na dotaz ČTK, zda v Lánech mluvil i o bývalém šéfovi hradního protokolu Jindřichu Forejtovi. O ambasadorech hovořili politikové mimo schůzku, které se účastnil Zemanův expertní tým tvořený šéfem ČNB Jiřím Rusnokem, poslanci Marií Benešovou a Jaroslavem Zavadilem, Martinem Nejedlým a kancléřem Vratislavem Mynářem.

Forejt ukončil svůj služební poměr na ministerstvu zahraničí 2. ledna. Místa na Hradě se vzdal k 6. prosinci z osobních a zdravotních důvodů. Krátce před tím média upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit.

Na ministerstvu byl Forejt ve služebním poměru od června 2015, ale po celou dobu měl neplacené volno. Prezident Zeman po oznámení Forejtova odchodu z Hradu prohlásil, že stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Podle Zemana záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu. Zaorálek v reakci na Zemanovo prohlášení řekl, že debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi dotčenými státy, a nikoli veřejně.

Budoucí velvyslanec ve Vatikánu však musí mít bezpečnostní prověrku na stupeň "tajné". Podle serveru Týden.cz Forejt prověrku měl, ale po odchodu z Hradu ji vrátil. Hrad ani Národní bezpečnostní úřad tuto informaci nepotvrdily ani nevyvrátily.

Média Forejtovu výpověď spojují s řevnivostí mezi Forejtem a kancléřem Mynářem nebo poradcem Nejedlým. Prezident již dříve popřel, že by za odchodem Forejta z hradní kanceláře stály jejich intriky. Výměna šéfa protokolu se podle něj chystala několik měsíců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je pátek 15. prosince 2017

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď