Mládek na konci února skončí v čele ministerstva průmyslu

foto Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek vystoupil 20. února v Praze na tiskové konferenci k návrhu na své odvolání.

Praha - Jan Mládek (ČSSD) odejde na konci února z čela ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes novinářům řekl, že návrh na jeho odvolání předloží ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi, kterému také jako prvnímu sdělí jméno Mládkova nástupce. Šestapadesátiletý Mládek čelil v posledních dnech kritice kvůli vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona. Sobotka řekl, že nebyl spokojen s tím, jak Mládek problematiku řešil. Mládek odmítl selhání u mobilních dat, připustil chyby v PR.

Dříve se jako o možném nástupci Mládka v čele MPO spekulovalo o dosavadním vládním zmocněnci pro digitalizaci Tomáši Prouzovi (ČSSD). Ten dnes odmítl spekulace komentovat. "Myslím, že premiér to řekl jasně: jako první to chce říct panu prezidentovi," napsal ČTK v textové zprávě Prouza.

Sobotka uvedl, že jeho prioritou je, aby trh v oblasti cen za mobilní služby fungoval. "Usiluji o to, aby se snížila cena mobilních dat, ze strany ministerstva se mi nedostávalo dostatečné podpory. Ministerstvo bohužel v posledních týdnech vysílalo velmi rozporuplné signály. Některé věci, které zaznívaly, přímo urážely veřejnost," řekl Sobotka novinářům.

Na Pražský hrad by měl s návrhem na Mládkovo odvolání přijít Sobotka ve čtvrtek odpoledne, sdělil ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Reakci prezidenta nechtěl předjímat. Je podle něj třeba, aby Sobotka Zemanovi odůvodnil odvolání i návrh nového ministra. "Platí ústava a ústavní zvyklosti, kterou je, že prezident vyhoví návrhu předsedy vlády na odvolání člena vlády," připomněl Sobotka, že odpovědnost za personální obsazení vlády náleží jemu.

O Mládkově konci v čele resortu se spekulovalo několikrát. Loni ministr nabízel rezignaci v souvislosti se svým neúspěchem v senátních volbách na Táborsku, premiér se však rozhodl ponechat ho ve funkci.

Server Aktuálně.cz dnes uvedl, že Prouza stáhl svou žádost o udělení prověrky. Pro výkon své funkce ji potřebuje od začátku loňského roku kvůli služebnímu zákonu. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl serveru státní tajemník při Úřadu vlády Tomáš Špirhanzl, pod něhož Prouzovo místo podle služebního zákona spadá.

Mládek je třetím ministrem ČSSD, který za posledních několik měsíců končí ve funkci. V listopadu vystřídal Miloslav Ludvík v čele ministerstva zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministrem pro lidská práva se místo Jiřího Dienstbiera stal Jan Chvojka. Jejich střídání Sobotka odůvodnil potřebou zvýšit dynamiku vlády. V roce 2015 byl odvolán ministr školství marcel Chládek a nahradila ho Kateřina Valachová.

Sobotka dnes řekl, že Mládek za tři roky ve vedení resortu odvedl velký kus práce. "Chci mu za to jednoznačně poděkovat. Odvedl hodně práce, pokud jde o podporu investic či exportu, nicméně v poslední době jsem nebyl jako předseda vlády spokojen s tím, jak MPO pracuje," řekl.

Premiér v pátek v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že Mládka i přes kritiku odvolávat nebude. Dnes řekl, že personální výměna spěchá "přiměřeně". "K začátku nového měsíce chci navrhnout jmenování nového ministra. Oblast mobilní komunikace a mobilních dat bude jednou z priorit pro nového člena vlády," řekl. Zásadní změny podle něj čekat nelze, ale některé věci ovlivnit možné je.

Mládek odmítl selhání u mobilních dat, připustil chyby v PR

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) odmítl, že by selhal v záležitosti cen mobilních dat. Postupem resortu v této oblasti dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zdůvodnil své rozhodnutí navrhnout ke konci února Mládkovo odvolání. Předseda vlády se podle Mládka řídí radami svých poradců pro public relations. V úřadu se staly chyby v komunikaci, ministerstvo ale nejednalo proti politice vlády, řekl Mládek novinářům.

"Pan premiér rozhodl podle svých PR poradců a medializací, a nikoliv podle skutečnosti. Možná patřím do staré školy, která rozhoduje podle ekonomických dat a čísel, a nikoliv výkřiků médií," uvedl Mládek.

Je přesvědčen, že v poslední době čelil mediální kampani. "Je to zřejmé. Stačí si udělat nějaký přehled médií. Kampaň vedl primárně ministr financí Andrej Babiš (ANO), který s tím začal, a já jsem nedostal moc velkou podporu," uvedl Mládek. "Kdybych byl tak nevýznamný a nedůležitý ministr, tak by ji asi neměl důvod vést," dodal.

Mobilní data jsou podle Mládka mimo kompetence ministerstva průmyslu, naopak resort by se do problematiky neměl vměšovat. "Chci odmítnout, co je mi podsouváno, že jsem selhal, je to mimo mé kompetence," řekl novinářům.

Mládek uvedl, že je svým odvoláním zklamán, na druhé straně však pro něj bude větší možnost odpočinku úlevou.

Resort průmyslu měl podle něj pod jeho vedením jasné cíle, z nichž většina byla splněna. Zmínil například podporu exportu, rozhodnutí o takzvaných těžebních limitech hnědého uhlí v severních Čechách nebo zachycení nové průmyslové revoluce odstartováním debaty o takzvaném průmyslu 4.0.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď