Mistrovství ČR v řezu vinné révy poprvé ovládly ženy

foto Mistrovství ČR v řezu vinné révy se konalo 10. února ve Valticích na Břeclavsku. Soutěžilo se na čas v počtu ořezaných keřů a výsledky posuzovala komise složená z vinohradnických odborníků. Porota při hodnocení brala v potaz nejen rychlost a počet ošetřených keřů, ale také kvalitu řezu, jeho čistotu, ohleduplnost a celkový přístup ke keři. Na snímku je vítězka kategorie žen i celková vítězka Martina Klašková z firmy Vinofrukt Dolní Dunajovice.

Valtice (Břeclavsko) - Mistrovství ČR v řezu vinné révy ve Valticích na Břeclavsku letos poprvé ovládly ženy. Vítězem 13. ročníku se stala Martina Klašková z Vinofruktu Dolní Dunajovice a ženy obsadily v kategorii Elite i druhou a třetí příčku, přestože ze 70 soutěžících jich bylo jen 16.

Mistrovství ČR v řezu vinné révy se konalo 10. února ve Valticích na Břeclavsku. Soutěžilo se na čas v počtu ořezaných keřů a výsledky posuzovala komise složená z vinohradnických odborníků. Porota při hodnocení brala v potaz nejen rychlost a počet ošetřených keřů, ale také kvalitu řezu, jeho čistotu, ohleduplnost a celkový přístup ke keři. Na snímku vítězky kategorie žen i kategorie ELITE: zleva třetí Helena Palečková, první Martina Klašková a druhá Vladislava Holcmanová, všechny z firmy Vinofrukt Dolní Dunajovice.Na každého soutěžícího čekalo 25 keřů odrůdy rulandské bílé, které bylo třeba ořezat do 15 minut. "Limit byl proti předchozím letům o deset minut kratší, protože soutěžní vinice byla teprve šest let stará," uvedl Martin Chlad ze Svazu vinařů ČR. Odborná porota hodnotila kvalitu řezu a u nerozhodných výsledků měla možnost přihlédnout k času soutěžících.

Klašková se soutěže zúčastnila poprvé, vinohradnictví se věnuje deset let. "Přihlásily jsme se s kolegyní Helenou Palečkovou, která nakonec skončila druhá. Dali nás sem kolegové, asi jsme v podniku nejšikovnější," řekla s nadsázkou ČTK vítězka. Přestože dopoledne byl slabý mráz, při střihu prý ruce nemrzly.

Soutěž organizuje Svaz vinařů společně s podnikem BS Vinařské potřeby, hostitelem bylo letos vinařství Château Valtice - Vinné sklepy Valtice. Účast byla ze všech ročníků dosud největší. V juniorské kategorii zvítězil jednadvacetiletý Tomáš Osička z Vinařství Pavel Binder z Rakvic.

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je sobota 16. prosince 2017

Očekáváme v 17:00 2°C

Celá předpověď