Ministerstvo zvýší zástřelné za odlov divočáků na Zlínsku

foto Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (vlevo) a ministr zemědělství Marian Jurečka vystoupili 10. srpna v Lukově na Zlínsku na veřejném setkání se starosty obcí, zemědělci a myslivci na téma aktuální situace související s africkým morem prasat.

Lukov (Zlínsko) - Myslivci v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku dostanou za odlov divočáků mimo ohnisko nákazy vyšší zástřelné. Od pondělí se zvýší z dosavadních 2000 na 3000 korun. V ohnisku nákazy, takzvané červené zóně, také začne odlov divokých prasat do klecí. Za každého takto odchyceného divočáka dostanou myslivci od pondělí 4000 korun. Při setkání s myslivci a zemědělci to v Lukově na Zlínsku řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zvýšení částek má podle ministra motivovat myslivce k intenzivnímu odlovu divokých prasat. "Hlavním cílem je udržet tu nákazu v červeném území a příští měsíc populaci černé zvěře v této oblasti zlikvidovat," uvedl Jurečka.

Dnes odpoledne začnou odborníci proškolovat myslivce v zacházení s odchytovými zařízeními. Klece by myslivci měli podle Jurečky začít v ohnisku nákazy využívat co nejdříve. Zároveň s tím bude spojeno intenzivní vnadění.

Ministerstvo zemědělství navíc prostřednictvím Státní veterinární správy (SVS) jedná s Evropskou komisí o snížení rozlohy zamořeného území z celého okresu Zlín pouze na ohnisko nákazy o rozloze asi 50 kilometrů čtverečních. Díky tomu by měli myslivci možnost konzumovat ulovená prasata mimo červenou zónu, u kterých se nákaza neprokáže. Dosud musejí myslivci v takzvané zelené zóně, tedy v oblasti mimo ohnisko nákazy na Zlínsku, veškeré ulovené divočáky nechat odvézt do kafilerie. Za to dostávají odškodné. V případě selete je to 1000 korun, u lončáka 2000 korun a u dospělých kusů 3200 korun. K tomu je u každého kusu zástřelné 3000 korun.

"Pokud se nám podaří získat od Evropské komise souhlas, začneme s nákupem chladicích zařízení," uvedl Jurečka. Chladicí boxy mají myslivcům sloužit k uchování ulovených zvířat a v případě, že budou zdravá, budou je moci využít ke spotřebě.

Podle zlínského hejtmana Jiřího Čunka by měla přijatá opatření přispět ke snížení stavů černé zvěře na Zlínsku. "Když by myslivec prase ulovil a prodal na maso, dostane průměrně kolem 5000 korun. Když teď dostane 6200 korun, tak to motivace určitě je. Věřím, že dnes v té zelené zóně začnou (divoká) prasata padat více a sníží se možnost, aby přeskočila nákaza," řekl ČTK Čunek.

Ministr, hejtman i zástupci SVS si dnes také vyslechli kritiku od zemědělců hospodařících v zelené zóně. Kvůli dočasnému, asi měsíc trvajícímu zákazu odlovu divočáků, jim vznikla škoda na plodinách. "V červnu se zakázala střelba a divočáci měli absolutní klid v obilí. Sklidilo se obilí, ten divočák přeběhne do kukuřice a prasata z ní nemusejí vyjít. Na kom si pak mám vzít tu škodu," uvedl soukromý zemědělec Josef Svízela z Velkého Ořechova.

Podle Jurečky jde o nový poznatek, na který hodlá ministerstvo reagovat. "Podíváme se na to a budeme hledat cestu, jak tyto ztráty odškodnit," sdělil ministr. V červené zóně museli zemědělci ponechat zhruba 120 hektarů plodin, aby měli divočáci dostatek potravy a nemigrovali jinam. Odškodné těmto zemědělcům bylo přislíbeno už dříve.

V ohnisku nákazy u Zlína také platí od středy úplný zákaz vstupu lidí do lesů a polí, nařízení kontrolují policisté. Podle Čunka lidé zákaz vesměs dodržují. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. K dnešku bylo podle mluvčího SVS Petra Vorlíčka v ohnisku nákazy potvrzeno 87 případů choroby. Přenášejí ji volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 18. června 2018

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď