Ministerstvo se zavázalo dát krajům peníze na mzdy zdravotníků

foto Ilustrační foto - První schůze vlády po prázdninách se konala 21. srpna v Praze. Na snímku přichází na jednání ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Praha - Ministerstvo zdravotnictví se zavázalo zapracovat do úhradové vyhlášky pro příští rok slíbený desetiprocentní růst tarifních platů zdravotníků. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dnes podepsal memorandum s Asociací krajů reprezentovanou její předsedkyní Janou Vildumetzovou (ANO). Zvýšení platů ve veřejné sféře schválila vláda letos v září. Úhradová vyhláška zatím nemá definitivní podobu, zveřejněna musí být do 31. října.

Kraje se podle Vildumetzové obávají, že by se mohla opakovat letošní situace, kdy peníze na růst platů dostali až v březnu. "Minulý rok se kraje potýkaly s tím, že sice se memorandum podepsalo, ale poté dostatek finančních zdrojů kraje neobdržely. A k desetiprocentnímu navýšení v krajských nemocnicích došlo až od března," uvedla předsedkyně asociace a hejtmanka Karlovarského kraje.

"Dnešní memorandum říká jednu věc - navýšení platů o deset procent bude realizováno a bude na něj dost peněz. Ministerstvo zdravotnictví se v něm zavazuje, že na něj bude bude dost peněz v úhradové vyhlášce a zároveň že všem sestrám u lůžka zůstanou ty 2000 korun navíc," řekl ministr Ludvík.

Zdravotní sestry pracující ve třísměnném provozu dostaly přidáno od července. Kraje kritizovaly, že se k nim peníze nedostaly včas. Musely vypsat dotační program, kam se jejich zdravotnická zařízení o peníze hlásila.

Úhradová vyhláška, která spolu s bodovým ohodnocením jednotlivých zdravotnických výkonů stanovuje, kolik za který úkon zdravotní pojišťovna zaplatí, je v současné době v připomínkovém řízení. Její zveřejněný návrh počítá s rozdělením 289 miliard korun, což je asi o 15 miliard víc než v letošním roce. Z nich přes devět miliard půjde právě do nemocnic. To ale kritizují lékárny nebo praktičtí lékaři, kterým ministerstvo přidat neplánuje. Praktici kvůli tomu na úterý plánují protest, třetina nechá ordinace zavřené.

Vláda přidávala zdravotníkům na mzdách opakovaně. V letech 2015 a 2016 o pět procent, letos o deset procent a pro rok 2018 je schválen také desetiprocentní růst tarifů, které tvoří u lékařů specialistů asi 55 procent výdělku, u sester zhruba 65 procent. K tomu mají osobní ohodnocení nebo příplatky za přesčasy.

Průměrný výdělek zahrnuje tarif i všechny odměny, náhrady a příplatky, které představují velkou část hrubého platu. Průměrný hrubý plat sester je podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých 28.500 korun. Ve státní nemocnici měly sestry průměrně 30.866 korun, v nestátní 25.434.

Průměrný plat lékaře specialisty ve státních zdravotnických zařízeních byl podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí v minulém roce 71.199 korun. Mzda specialisty v soukromém zařízení v průměru 49.639 korun. Průměrný plat ve státní sféře loni činil 29.501 korun, průměrná mzda 28.969 korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď