Ministerstvo průmyslu chce dočasně řídit sám premiér Sobotka

foto Ilustrační foto - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vystoupil 22. února v Praze na tiskové konferenci po jednání s předsedy parlamentních stran o českému postoji k odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Praha - Prezident Miloš Zeman akceptoval odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) z vlády ke konci měsíce. Ministerstvo chce zatím řídit premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), nového ministra navrhne prezidentovi až po březnovém sjezdu ČSSD, řekl dnes Sobotka novinářům po schůzce s prezidentem na Pražském hradě. Se Zemanem o potenciálních kandidátech diskutoval, debatu podle premiéra neuzavřeli. Hrad názor prezidenta nezveřejnil.

Premiér předpokládá, že jeho pověření vést ministerstvo průmyslu bude dočasné. V době, kdy bude úřad řídit, se chce zaměřit na prosazení novely zákona o elektronických komunikacích, o jejíž podobu se s Mládkem přel. Sobotka chce, aby novela posílila práva spotřebitelů, zvýšila pravomoci Českého telekomunikačního úřadu, otevřela trh mobilních operátorů a vedla ke snížení cen mobilních dat.

Video: Ministerstvo průmyslu chce dočasně řídit sám premiér Sobotka
23.02.2017, 21:05, zdroj: ČTK/Video

Jméno příštího ministra Sobotka prozradit nechtěl, s kandidáty bude ještě v příštích dnech jednat. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček dnešní schůzku na Hradě nechtěl komentovat. Stanovisko Zemana sdělí v pravý čas, napsal ČTK. Zeman se tento týden vyjádřil, že než se nový ministr seznámí s průmyslem, budou se na podzim konat volby do Sněmovny.

Opozice úmysl premiéra prozatím řídit ministerstvo průmyslu a obchodu kritizuje. Zatímco předseda ODS Petr Fiala mluví o slabosti a neodpovědnosti, šéf Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík to označil za znak totální bezradnosti. Vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš označil návrh za dobrou zprávu. Premiér bude mít konkrétní náplň práce a méně času na nekonečný počet porad, napsal ČTK.

Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa Sobotka svým rozhodnutím sleduje zisk hlasů na stranickém sjezdu a křeslem ministra za ně bude platit. Sobotka to odmítl. Časové spojení obou událostí vysvětlil tím, že potřebuje čas na diskusi s kandidáty na ministra. Podle politologů Sobotka odložením určení Mládkova nástupce taktizuje. Díky získanému času může částečně uklidnit vyhrocené vztahy se Zemanem a najít kandidáta, který bude pro prezidenta přijatelný. Za představením nového ministra až po sjezdu politologové vidí i Sobotkovu snahu neoslabit svou pozici konfliktem se Zemanem.

Z vyjádření ekonomů a zástupců podnikatelů vyplývá, že ministerstvo potřebuje ve svém čele odborníka, kterým premiér není. Podle expertů Sobotka jako dočasný šéf resortu snížení cen mobilních dat nebo větší ochranu spotřebitele během svého krátkého působení nezajistí.

Sobotka se k personální výměně v čele ministerstva rozhodl v pondělí, Mládkovi vyčítal postup v otázce cen mobilních dat v Česku. Ministr však tvrdí, že záležitost je mimo jeho kompetenci a míní, že premiér dal jen na rady svých marketingových poradců.

Jako o možných kandidátech na křeslo ministra se mluvilo především o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti a vládnímu koordinátorovi pro digitální agendu Tomáši Prouzovi, o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi a o někdejším ministru průmyslu Milanu Urbanovi (všichni ČSSD).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je pátek 15. prosince 2017

Očekáváme v 5:00 2°C

Celá předpověď