Mikulášské odpoledne přilákalo do centra Prahy tisíce lidí

foto Mikulášové, čerti a andělé se rojili jako každý rok 5. prosince vpodvečer v centru Prahy. Snímek je z Karlova mostu.

Praha - Tradiční mikulášská nadílka dnes do historického centra Prahy přilákala tisíce rodičů s dětmi a zahraničních turistů. Pozornost se soustředila na Staroměstské náměstí, kde na pódiu pod rozzářeným vánočním stromem přichystali dětský mikulášský program. Na pořádek dohlížely desítky policistů.

Součástí dvouhodinové show s množstvím soutěží, hudby a volbou nejkrásnější masky bylo vystoupení dětského pěveckého sboru Musica e Danza Praha. Hostem odpoledne byla i cimbálová kapela Studánka Praha.

Mezi návštěvníky, často ozdobenými svítícími čertovskými růžky, se proplétaly desítky Mikulášů, čertů a andělů z celé Prahy. Děsivé masky čertů, z nichž některé spíše připomínaly děsivé tvory z fantasy filmů, několik dětí rozplakaly.

Předvánoční atmosféru vyzdobeného Staroměstského náměstí zdůraznily koledy znějící ze stánků s cukrovím, vánočními ozdobami, svařeným vínem, pečenými kaštany a jinými pochoutkami.

Postavy Mikuláše, anděla a čerta dnes v předvečer svátku svatého Mikuláše tradičně vyrazily do ulic měst a obcí, aby postrašily a obdarovaly děti. Tradice mikulášských nadílek se připomíná už od středověku a je rozšířena po celém křesťanském světě. Svatý Mikuláš je považován za ochránce víry před pohanstvím, zachránce nespravedlivě obviněných a patrona mnoha profesí a řemesel a patří k nejuctívanějším svatým v celém křesťanství.

Mikulášský svátek využívají některé organizace i k charitativní činnosti. Například Společnost pro ranou péči opět pořádá mikulášskou sbírku, při které na mnoha místech ČR dobrovolníci vybírají peníze na pomoc rodinám, které pečují o postižené děti do sedmi let. Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 pořádá v Praze Mikulášský charitativní bazar.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 17. srpna 2018

Očekáváme v 17:00 31°C

Celá předpověď